Pokój dziecinny

Pokój dziecinny

Narodziny dziecka są wielkim wydarzeniem w każdej rodzinie. Już na kilka tygodni wcześniej rozpoczynają się przygotowania. Miejsce przeznaczone na pokój dziecinny jest starannie sprzątane, meblowane i dekorowane. Jednak wprowadzenie do pokoju noworodka wielu nowych przedmiotów, często z tworzyw sztucznych lub świeżo malowanych czy lakierowanych, nie jest najlepszym pomysłem. Delikatna skóra niemowlęcia źle znosi wszelkie środki chemiczne i z łatwością może ulec podrażnieniu. Niemowlęta i małe dzieci w ogóle są znacznie mniej odporne na wszelkie zanieczyszczenia w wodzie, powietrzu, czy jedzeniu. Trzeba starannie przestrzegać zaleceń co do wykończenia pomieszczeń nietoksycznymi wodnymi farbami i lakierami. Meble, zabawki i ubrania dziecka powinny spełniać standardy bezpieczeństwa; należy unikać produktów plastikowych i metalowych w wyposażeniu pokoju dziecinnego.

Przewody elektryczne powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci. Najlepiej, gdy są poprowadzone górą. Dobrze jest też ograniczyć użycie urządzeń wprowadzających zanieczyszczenia elektromagnetyczne.

Łóżeczko niemowlęce powinno być zrobione z gładkiego, niemalowanego drewna. Odstępy pomiędzy prętami barierki nie powinny przekraczać 37-50 mm. Materac powinien być wykonany z włókna naturalnego, podobnie jak prześcieradło i reszta pościeli. Nie należy stosować plastikowych osłon materaca, gdyż z łatwością można w ten sposób odparzyć dziecko. Znacznie lepsza jest cerat-ka gumowa owinięta bawełnianym lub flanelowym prześcieradełkiem.

Wzory, kolory i rodzaj dobranych tkanin jest ważnym bodźcem wzrokowym dla rozwoju dziecka. Za ostre barwy mogą jednak działać drażniąco. Najlepsze są pastelowe tapety, urozmaicone gdzieniegdzie ładnymi rysunkami. Podłoga wyłożona korkiem lub linoleum jest lepsza od wykładziny dywanowej. Koło łóżeczka można położyć dywanik z naturalnego włókna.

Ten pokój dziecinny znajduje się na poddaszu. Sufit i ściany zostały pomalowane farbami wodnymi, bez żadnych dodatków chemicznych. Belki, drzwi i inne elementy drewniane są' zabezpieczone naturalnymi substancjami. Dodatkowe światło daje umieszczone w dachu okno. Oba okna są podwójnie szklone, dolne okno ma założone tymczasowe kraty; zabezpieczony jest również grzejnik i zejście na schody. Drewniana komoda, z matą do przewijania, ma wysokość dostosowaną do wygodnej pielęgnacji dziecka. Drewniane jest również łóżeczko, wykończone woskiem. Materac jest wypełniony włosiem, a pościel – z naturalnej bawełny. W łóżeczku nie ma poduszki, ze względu na niebezpieczeństwo uduszenia, gdy dziecko jest samo w pokoju. Niskie krzesło jest wygodne przy pielęgnacji niemowlęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *