Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie wykonuje się wiele różnorakich czynności. W kuchni spotykamy się, by jeść i pić, by rozmawiać o minionych dniach, cieszyć się przyjemnymi chwilami i rozwiązywać bieżące problemy.
W kuchni wreszcie czujemy się najbardziej swobodnie i nieoficjalnie.
Kuchnia w marzeniach dzieci – to czarowne miejsce pełne niezwykłych apetycznych zapachów, wesoło płonącego w piecu ognia, błyszczących miedzianych garnków i patelni. Za tym idyllicznym obrazem kryje się jednak ciężka i monotonna praca pani domu, spędzającej godziny na gotowaniu, pieczeniu, praniu i prasowaniu.
We współczesnej kuchni dąży się do wyeliminowania wszelkich zagrożeń i ograniczenia czasu przygotowywania potraw. Higieniczna kuchnia o białych laminowanych powierzchniach – pełna super skutecznych urządzeń o opływowych kształtach, mogących wykonać prawie każde zadanie, ze ścianami drobiazgowo zagospodarowanymi, stała się niczym więcej tylko miejscem szybkiego przygotowywania posiłków z kupionych w supermarketach półproduktów, a także składem elektrycznych przyrządów. Obecnie jednak zaczyna się odchodzić od takiej kuchni – bazy do szybkiego przygotowywania jedzenia, przywracając jej dawne symboliczne znaczenie. Wygląd kuchni zaczyna nabierać bardziej wiejskiego charakteru, z wykończeniami w stylu rustykalnym. Paradoksalnie, w nowych kuchniach, które miały być niezwykle bezpieczne, pojawiło się wiele zagrożeń dla zdrowia i środowiska. Zużywa się w nich ogromne ilości energii i wody, zaniedbuje się zbieranie i segregowanie odpadków (często cennych materiałów) do recyklingu. Piecyki i kuchenki wciąż zanieczyszczają powietrze; dochodzi do tego formaldehyd z różnych drewnopodobnych płyt, toksyczne wyziewy z farb i syntetycznych materiałów. Żywność, przygotowywana i przechowywana w takich warunkach, absorbuje wszystkie te wyziewy, ulegając zanieczyszczeniu. Niezdrowe środki czyszczące i płyny do zmywania naczyń nie pomagają w złagodzeniu tego obrazu. Do tego należy jeszcze dodać całe góry odpadków – puszek, butelek, plastikowych, papierowych i tekturowych opakowań, resztek jedzenia; większość znich nie jest przetwarzana i zanieczyszcza środowisko.
Coraz więcej ludzi zmienia styl życia na bardziej zdrowy, zwracając przy tym uwagę, by jak najmniej szkodzić środowisku. Potrzebny nam jest nowy rodzaj kuchni, w której najważniejsza będzie nie powierzchowna estetyka, ale dbałość o zdrowe codzienne życie, w zgodzie z zasadami ekologii. W tej naszej nowej kuchni powinna królować zdrowa żywność uzyskana w taki sposób, by nie wyniszczać ziemi.