Kuchnia naturalna

Kuchnia naturalna

Kuchnia powinna być ciepiym i przyjaznym miejscem, przystosowanym do swej roli, ale i wygodnym, w którym rodzina i przyjaciele pojawiają się w naturalny sposób, by porozmawiać czy coś zjeść, a nawet poczytać czy popracować. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem jest tradycyjna kuchnia wiejska ze stołem pośrodku; inni wolą jasną i nie zagraconą przestrzeń, w której przygotowuje się i gotuje potrawy, z odrębnym miejscem do jedzenia i odpoczynku. Jeśli są małe dzieci, dobrze jest wybrać dla nich jakieś bezpieczne miejsce na zewnątrz, widoczne z kuchennego okna, gdzie mogłyby się bawić. Przyjemnie mieć też ładny, rozległy widok z okna kuchennego.

Kuchnia z oczywistych względów musi być utrzymywana w czystości. Nie ma jednak sensu korzystanie z produktów czyszczących, które pozostawiają lśniące powierzchnie, a na nich resztki szkodliwych chemikaliów. Istnieje wiele bezpiecznych, naturalnych alternatywnych środków. Należy pamiętać o dobrej wentylacji kuchni i miejsc, w których przetrzymywana jest żywność, zainstalować wyciąg nad kuchenką i rozważyć skorzystanie z systemu wymiany ciepła. Należy używać filtrów do wody i unikać plastikowych pojemników na żywność. Podłogi, kredensy, szafki i blaty powinny być wykonane z naturalnych materiałów i wykończone naturalnymi farbami. Stanowiska pracy trzeba dobrze oświetlić maksymalnie wykorzystując światło dzienne.

Każda kultura ma własne podejście do żywności i odmienne zasady przygotowywania, gotowania i podawania potraw. Zawsze jednak potrzebny jest do tego kontakt z kuchnią i różnymi składnikami potraw. Widok świeżej żywności, przypraw i sprzętów kuchennych codziennego użytku tworzy odczucia emocjonalne – równie ważne jak stałe elementy kuchni. Świeże owoce, orzechy, ziarna, zioła, warzywa i sałatki zrobione z nich, towarzyszące zdrowej diecie, przydają kuchni barw i określają swoisty sposób jej urządzenia. Tradycyjna spiżarnia poszerza możliwości przygotowania i przetrzymywania potraw domowych i przetworów (patrz str. 228). Naturalnej kuchni uroku dodadzą skrzynki i doniczki z ziołami na parapecie okiennym. Jeszcze lepsza jest wnęka okienna obsadzona sałatą, pomidorami i innymi warzywami. Ładne rondle, rondelki i inny sprzęt kuchenny nie muszą być ukryte w szafkach – powieszone wraz z warkoczami cebuli, czosnku i wiązkami suszonych ziół, dodadzą kuchni ciepła.

Ta naturalna kuchnia jest pokojem rodzinnym z odrębną, ale nie izolowaną przestrzenią do gotowania. Obok miejsc do przygotowywania żywności i jej przetrzymywania, gotowania oraz czyszczenia, znajdują się głębokie szuflady z koszami na makulaturę, plastik, metalowe i szklane odpadki oraz na odpadki organiczne przeznaczone do kompostowania. Obszerna spiżarnia uzupełniona jest małą lodówką na rzeczy łatwo psujące się. Drewniane meble i kredens pokryte są woskiem, a blaty wyłożone ceramicznymi płytkami, ze wstawioną deską kuchenną do krojenia oraz płytą marmurową do robienia ciasta. Centralnie umiejscowione okno dachowe dodaje światła dziennego, a jasne sztuczne oświetlenie skierowane jest na stanowiska pracy; łagodniejsze oświetlenie znajduje się nad stołem. Użyto tu energooszczędnego oświetlenia halogenowego. Nad kuchenką zainstalowany jest wyciąg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *