Kuchnia naturalna.
Kuchnia powinna być ciepłym i przyjaznym miejscem, przystosowanym do swej roli, ale i wygodnym, w którym rodzina i przyjaciele pojawiają się w naturalny sposób, by porozmawiać czy coś zjeść, a nawet poczytać czy popracować. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem jest tradycyjna kuchnia wiejska ze stołem pośrodku; inni wolą jasną i nie zagraconą przestrzeń, w której przygotowuje się i gotuje potrawy, z odrębnym miejscem do jedzenia i odpoczynku. Jeśli są małe dzieci, dobrze jest wybrać dla nich jakieś bezpieczne miejsce na zewnątrz, widoczne z kuchennego okna, gdzie mogłyby się bawić. Przyjemnie mieć też ładny, rozległy widok z okna kuchennego.
Kuchnia z oczywistych względów musi być utrzymywana w czystości. Nie ma jednak sensu korzystanie z produktów czyszczących, które pozostawiają lśniące powierzchnie, a na nich resztki szkodliwych chemikaliów. Istnieje wiele bezpiecznych, naturalnych alternatywnych środków. Należy pamiętać o dobrej wentylacji kuchni i miejsc, w których przetrzymywana jest żywność, zainstalować wyciąg nad kuchenką i rozważyć skorzystanie z systemu wymiany ciepła. Należy używać filtrów do wody i unikać plastikowych pojemników na żywność. Podłogi, kredensy, szafki i blaty powinny być wykonane z naturalnych materiałów i wykończone naturalnymi farbami. Stanowiska pracy trzeba dobrze oświetlić maksymalnie wykorzystując światło dzienne.
Każda kultura ma własne podejście do żywności i odmienne zasady przygotowywania, gotowania i podawania potraw. Zawsze jednak potrzebny jest do tego kontakt z kuchnią i różnymi składnikami potraw. Widok świeżej żywności, przypraw i sprzętów kuchennych codziennego użytku tworzy odczucia emocjonalne – równie ważne jak stałe elementy kuchni. Świeże owoce, orzechy, ziarna, zioła, warzywa i sałatki zrobione z nich, towarzyszące zdrowej diecie, przydają kuchni barw i określają swoisty sposób jej urządzenia. Tradycyjna spiżarnia poszerza możliwości przygotowania i przetrzymywania potraw domowych i przetworów (patrz str. 228). Naturalnej kuchni uroku dodadzą skrzynki i doniczki z ziołami na parapecie okiennym. Jeszcze lepsza jest wnęka okienna obsadzona sałatą, pomidorami i innymi warzywami. Ładne rondle, rondelki i inny sprzęt kuchenny nie muszą być ukryte w szafkach – powieszone wraz z warkoczami cebuli, czosnku i wiązkami suszonych ziół, dodadzą kuchni ciepła.
Ta naturalna kuchnia jest pokojem rodzinnym z odrębną, ale nie izolowaną przestrzenią do gotowania. Obok miejsc do przygotowywania żywności i jej przetrzymywania, gotowania oraz czyszczenia, znajdują się głębokie szuflady z koszami na makulaturę, plastik, metalowe i szklane odpadki oraz na odpadki organiczne przeznaczone do kompostowania. Obszerna spiżarnia uzupełniona jest małą lodówką na rzeczy łatwo psujące się. Drewniane meble i kredens pokryte są woskiem, a blaty wyłożone ceramicznymi płytkami, ze wstawioną deską kuchenną do krojenia oraz płytą marmurową do robienia ciasta. Centralnie umiejscowione okno dachowe dodaje światła dziennego, a jasne sztuczne oświetlenie skierowane jest na stanowiska pracy; łagodniejsze oświetlenie znajduje się nad stołem. Użyto tu energooszczędnego oświetlenia halogenowego. Nad kuchenką zainstalowany jest wyciąg.