Zagrożenia związane z kuchnią
Zagrożenia dla zdrowia
Formaldehyd – płyty wiórowe i sklejka, używane do wykładania ścian i podłóg, mogą wydzielać formaldehyd, szczególnie zaraz po zainstalowaniu oraz przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności.
Przeciwdziałanie – wskazane jest, by szafki w kuchni wykonane były z pełnego drewna lub płyt o malej emisji substancji toksycznych. Powierzchnie nowych płyt wiórowych powinny być pokryte nietoksyczną farbą lub lakierem.
Produkty uboczne spalania – tlenek węgla, dwutlenek azotu i inne zanieczyszczenia powstające podczas używania zarówno kuchenek gazowych, jak i węglowych czy opalanych drewnem. Ponadto podczas gotowania wydzielają się różne zapachy, nie zawsze przyjemne.
Przeciwdziałanie – należy zainstalować wyciąg nad kuchenką, otwierać okno podczas gotowania. Jeśli to możliwe, używać kuchenki elektrycznej. Dokonywać regularnych przeglądów urządzeń.
Przechowywanie żywności – folia i inne plastikowe opakowania nie przeznaczone dla produktów spożywczych mogą wydzielać trujące substancje, wchłaniane przez żywność przy zetknięciu z nimi, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze. W miejscach przechowywania żywności unikać farb zawierających środki owadobójcze i grzybobójcze. W miejscach tych powierzchnie powinny być gładkie, gdyż na porowatych powierzchniach i w szczelinach mogą się rozwijać pleśń i bakterie, które zanieczyszczą żywność. Chorobotwórcze bakterie mogą się też rozwijać w produktach żywnościowych nie przechowywanych w odpowiednio niskiej temperaturze. Odkryta żywność może być skażona przez owady. Gotowane produkty, sery itp. mogą zostać zakażone bakteriami przy zetknięciu z produktami surowymi (na przykład z surowym mięsem). Źródłem chorobotwórczych bakterii może też być żywność rozmrożona i ponownie zamrożona. Pozostałości środków przeciw chwastom i szkodnikom, środki konserwujące, a także hormony zatruwają wiele produktów żywnościowych.
Przeciwdziałanie – używać szklanych, ceramicznych i stalowych pojemników (jeśli plastikowych – to tylko tych przeznaczonych dla produktów spożywczych). Używać ziołowych środków przeciw owadom, siatek i nakryć osłaniających miejsca z żywnością. Uszczelnić wszystkie pęknięcia powierzchni mających styczność z żywnością. Utrzymywać powierzchnie suche i czyste. Przechowywać żywność w chłodnej, suchej spiżarni czy piwnicy, a produkty łatwo psujące się -w lodówce lub zamrażarce. Przechowywać surowe produkty i potrawy gotowane w osobnych miejscach. Nie zamrażać ponownie żywności. Spożywać zdrową żywność -wyprodukowaną na naturalnych nawozach.
Powierzchnie pokryte laminatami i użyte do ich przyklejenia materiały – mogą wydzielać trujące substancje. Przeciwdziałanie – pokrywać blaty kuchenne i inne powierzchnie w kuchni płytkami ceramicznymi, drewnem, stalą nierdzewną, płytami marmurowymi lub granitowymi.
Płyty wiórowe, sklejka, płyta pilśniowa, płyta stolarska czy inne materiały drewnopochodne zwykle zawierają formaldehyd, który może skazić żywność. Przeciwdziałanie – używać wyrobów z pełnego drewna z tradycyjnymi złączami i klejonych naturalnymi klejami. Można także używać szafek metalowych.
Płytki podłogowe z polichlorkiem winylu (PVC) – zarówno płytki, jak i użyty klej wydzielają toksyczne substancje. Przeciwdziałanie – stosować klepkę drewnianą lub deski, płytki ceramiczne, kamień, wykładzinę z korka lub linoleum.