Łazienka naturalna

Pomieszczenia łazienkowe powinny w domu spełniać wiele funkcji – nie tylko jako miejsca do mycia, ale również relaksu i wypoczynku. Powinny to być zdrowe, przyjemne miejsca. Czasami mogą służyć do spotkań towarzyskich. Najlepiej wybrać jest w tym celu duże pomieszczenie, które będzie pełnić rolę innego rodzaju pokoju dziennego, miłego miejsca, w którym chce się spędzać czas. W tej sytuacji byłoby lepiej, żeby ubikacja wraz z umywalką znajdowały się w przyległym pomieszczeniu.

W łazience naturalnej powinno być dużo zieleni, a także widok na zieleń na zewnątrz, co daje poczucie zespolenia z naturą. Pokazane tutaj pomieszczenie zostało tak zaprojektowane, by był z niego widok na zaciszny ogród. Sama wanna może być w typowym zachodnim stylu, ale do długiego moczenia się lepsza jest głęboka wanna z wbudowanym miejscem do siedzenia; by utrzymać stałą temperaturę wody, przepuszcza się ją przez mały podgrzewacz. Wejście do głębokiej wanny ułatwia podwyższenie podłogi (mogą to być też stopnie). Obok wanny znajduje się brodzik z prysznicem – można tu szybko wziąć prysznic lub umyć się przed poleżeniem w wannie. Brodzik, wyłożony płytkami zapobiegającymi poślizgnięciu, może być zatkany korkiem, tworząc dla dzieci płytkie miejsce do kąpieli i zabawy w wodzie. Nie należy jednak nigdy zostawiać tam małych dzieci bez opieki. Można postawić tu niski stołeczek do stawiania miski i brania prysznica na siedząco przez starsze osoby.

W tej łazience jest sporo miejsca do wykonywania prostych ćwiczeń, masażu czy odpoczynku po kąpieli. Materiały są naturalne – ceramiczne, przeciwpoślizgowe płytki użyte w miejscach mokrych, a sufit i ściany pomalowane farbą wodną, pochłaniającą wilgoć i pozwalającą ścianom oddychać. Ściany można także wykończyć korkiem lub drewnem; ciepło i wilgoć wywołują przyjemny zapach drewna, na przykład japońskiego cyprysu czy cedru. Nadmiar wilgoci usuwa się dzięki dobrej, stałej wentylacji, a także przez otwieranie okna. W miejscach zagrożonych radonem potrzebny jest także wentylator. Przyjemnie jest mieć w łazience ciepłe podłogi, więc ogrzewanie podłogowe, a także podgrzewane wieszaki na ręczniki, są z pewnością dodatkową atrakcją. Wiklinowe meble, rośliny lubiące wilgoć (takie jak paproć), spokojne kolory, naturalne zapachy i delikatne oświetlenie -wszystko to stwarza atmosferę, w której się świetnie odpoczywa.

Kąpiel to czas relaksu i kontemplacji. Słońce i światło dzienne przenikające przez podwójnie przeszklone okna, dające widok na cichy ogród, poprawiają dobre samopoczucie. To jest bezpieczne miejsce, z przeciwpoślizgowymi ceramicznymi płytkami przy wannie i w brodziku oraz gumową matą zapobiegającą poślizgnięciu, i uchwytem wewnątrz wanny dla osób starszych. Prysznic zaopatrzony jest w głowicę oszczędzającą wodę. Parę i nadmierną wilgoć usuwa się przez otworzenie górnych części okien i przeszklonych drzwi, dzięki stałej wentylacji i lubiącym wilgoć roślinom oraz wchłaniającemu wodę pokryciu ścian. Wszystkie lampy są zabezpieczone specjalnymi kloszami i zapalane przez włączniki na zewnątrz lub umieszczone w puszkach w suficie (uruchamiane przez zwisające sznurki). Jedyne gniazdko elektryczne wewnątrz łazienki – to zamykane gniazdko do golarki. Szafka we wnęce, z przesuwanymi lustrzanymi drzwiczkami, wypełniona jest naturalnymi olejkami, szamponami, mydłem i solami kąpielowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *