Zagrożenia związane z kuchnią

Garnki – używanie garnków aluminiowych zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i innych zaburzeń neurologicznych. Rondle miedziane, jeżeli nie są pobielone, pokrywają się trującą śniedzią. Substancje (np. teflon) pokrywające patelnie i inne naczynia kuchenne też mogą zatruwać żywność. Przeciwdziałanie – używać garnków z nierdzewnej stali, ze szkła żaroodpornego, emaliowanych, ceramicznych. Nie czyścić metalowych garnków materiałami ściernymi, gdyż niedokładnie spłukane cząstki metalu mogą następnie przeniknąć do pożywienia.

Kuchenki mikrofalowe – mogą wydzielać promieniowanie przez nieszczelne drzwiczki. Mikrofale zakłócają m.in. metabolizm żywych organizmów. Nadal jest sprawą kontrowersyjną, jaki jest dopuszczalny poziom promieniowania mikrofalowego. Przeciwdziałanie – kontrolować regularnie kuchenki; używać innych, szybkich metod gotowania, na przykład szybkowarów.

Środki czyszczące – detergentowe środki piorące i do zmywania naczyń, środki wybielające i zmiękczające tkaniny, środki polerujące zawierają trujące chemikalia. Przeciwdziałanie – używać środków nietoksycznych i ulegających biodegradacji; nie używać preparatów w aerozolu.

Żywność własnej produkcji – w miastach ziemia ogrodowa może być zanieczyszczona ołowiem i innymi chemikaliami. Szczególnie ołów jest wchłaniany przez warzywa – najbardziej przez sałatę, kapustę i jeżyny. Przeciwdziałanie – ziemia powinna zostać zbadana w celu określenia zawartości metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. W razie potrzeby wierzchnią warstwę ziemi należy zastąpić nową organiczną warstwą. Jeżeli zanieczyszczenie powietrze jest problemem stale występującym, należy hodować warzywa pod szkłem lub w szklarniach.

Wypadki – w kuchni wydarza się najwięcej domowych wypadków. Pożar i oparzenia to ryzyko związane z gotowaniem i prasowaniem; zdarzają się również porażenia prądem elektrycznym przez wadliwie działające urządzenia, zwłaszcza w pobliżu mokrych powierzchni. Skaleczenia ostrymi nożami i przy otwieraniu puszek – to także typowe wypadki kuchenne; zdarzają się też zatrucia. Przeciwdziałanie – kuchnia powinna być zaopatrzona w apteczkę; blisko kuchenki powinien znajdować się koc przeciwpożarowy. Używaj piekarników z termostatami oraz żelazek z automatycznymi wyłącznikami. Ustaw kuchenkę z dala od drzwi i przejść. Nie trzymaj środków czyszczących, noży i szklanych naczyń w zasięgu rąk dzieci. Używaj przesuwanych drzwiczek w kredensie, by uniknąć uderzania się o nie. Unikaj, jeżeli to możliwe, umieszczania półek wysoko. Zabezpiecz uziemieniem wymagające tego urządzenia elektryczne, takie jak lodówka, zmywarka, piecyk i kuchenka; upewnij się, że gniazdka elektryczne zainstalowane są z dala od wody (powinny one mieć bolec połączony z przewodem uziemiającym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *