Komunikaty układu sterującego

Komunikaty układu sterującego.

Mikroprocesorowe kontrolery pomp ciepła dysponują ogromnymi możliwościami i dają sobie doskonale radę z nadzorem nad prawidłowością działania całej instalacji. Czasem jednak dochodzi do stanów nadzwyczajnych i wtedy potrzebna jest interwencja użytkownika lub serwisanta. Kontroler jest w stanie dostarczyć prawie wszystkich informacji, które są potrzebne do usunięcia nieprawidłowości. Jednak pod warunkiem, że potrafimy właściwie odczytać podawane komunikaty. Nie chodzi tu o problemy językowe tylko o głębsze zrozumienie treści zawartych w komunikacie.

Dlatego nie będą tu omawiane logiczne informacje typu „aktualna temperatura zasilania wynosi” a raczej te informacje, które powinny przyczynić się do zlokalizowania ewentualnego uszkodzenia. W tej dziedzinie mamy dwa główne rodzaje błędów, które są opisane w poniższej tabeli.

Tabela. Zestawienie komunikatów o błędach

Komunikat Możliwa przyczyna
Wysokie ciśnienie Za mały odbiór ciepła z pompy:

–    zbyt mały przepływ na obwodzie grzewczym

–    uszkodzona pompa obiegowa c.o. lub c.w.u.

–    uszkodzony czujnik temperatury powrotu

–    zapowietrzony układ grzewczy

–    zablokowanie filtru osadnikowego

–    zakręcone zawory grzejników i ogrzewania podłogowego

–    zbyt wysoka zadana temperatura c.w.u.

Niskie ciśnienie Za mała podaż energii ze źródła ciepła:

–    zbyt mały przepływ w obwodzie kolektora gruntowego

–    spadek ciśnienia w obwodzie kolektora gruntowego

–    zapowietrzenie kolektora gruntowego

–    zbyt maty przepływ wody ze studni dla pomp woda-woda

–    zbyt zimne powietrze dla pompy powietrze-woda

–    uszkodzona pompa obiegowa źródła ciepła

–    zablokowanie filtru osadnikowego

Często pojawia się też komunikat „Oczekiwanie na włączenie”. Nie jest to właściwie żaden błąd, a tylko informacja o przejściowym stanie pompy. Sprężarka pompy ciepła nie może być włączona częściej niż 3 razy na godzinę. Jeśli już się wyłączy to nie może być powtórnie włączona wcześniej niż za około 20 minut. O to troszczy się już kontroler.

W przypadku komunikatów w innych językach trzeba je przetłumaczyć i dopasować odpowiednio do komunikatów wyszególnionych w lewej kolumnie tabeli. Warto tutaj dodać, że są pompy ciepła, w których użytkownik może sobie wybrać wersję językową, w tym oczywiście także polską.