Uszkodzenia układu chłodniczego

Uszkodzenia układu chłodniczego.

Uszkodzenia tego układu są najmniej prawdopodobne i dlatego zostają wymienione na końcu. Mało prawdopodobne to nie znaczy niemożliwe. Sercem współczesnych pomp ciepła są hermetyczne sprężarki spiralne (typu Scroll), które maja opinię niezniszczalnych. Jedynym prawdopodobnym uszkodzeniem mogłaby być utrata szczelności układu chłodniczego.

Do wykrywania małych wycieków czynnika chłodniczego potrzebny jest sprzęt specjalistyczny. Użytkownik ma jednak możliwość obserwacji wziernika układu chłodniczego, w którym widać przepływający czynnik chłodniczy. Za jego pomocą można określić czy obwód jest szczelny oraz czy nie dostała się doń wilgoć. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy podczas pracy pompy ciepła we wzierniku widać przepływającą ciecz. Jeśli pojawiają się pęcherzyki gazu, to jest to sygnał, że nie wszystko jest w porządku i trzeba wezwać specjalistę. Przez wziernik można także stwierdzić przedostawanie się wilgoci do obwodu chłodniczego.

Stan zawilgocenia odczytujemy poprzez ocenę zabarwienia specjalnej płytki lub pręta. Elementy te są umieszczone we wzierniku i zmieniają swoją barwę w przypadku pojawienia się wilgoci. W zależności od rodzaju czynnika chłodniczego i rodzaju wziernika, kolory mogą być różne, jednak zawsze w polu widzenia są dwa barwne paski wzorcowe, z którymi należy porównywać kolor elementu zmieniającego barwę.

Nieszczelność, która powoduje znaczny spadek ciśnienia w obwodzie chłodniczym zostanie wykryta przez presostat niskiego ciśnienia. Sygnał z presostatu wygeneruje w kontrolerze pompy ciepła stosowny komunikat. Wtedy już nie potrzeba nigdzie zaglądać, tylko wezwać specjalistę.

Jednak w praktyce, kiedy układy kontrolne sygnalizują nieprawidłowe działanie układu chłodniczego, wtedy najczęściej winne są one same. Ten paradoks należy wyjaśnić.

Układ chłodniczy, który z definicji jest szczelny da się zbadać za pomocą tak zwanych presostatów, czyli urządzeń, które mierzą ciśnienie w różnych punktach obwodu. Presostat to nic innego, tylko elastyczny metalowy mieszek połączony cienką miedzianą rurką z danym miejscem obwodu chłodniczego.

Mieszek zmienia swoje wymiary w zależności od aktualnego ciśnienia w obwodzie. Zmiana gabarytów mieszka powoduje zwarcie lub rozwarcie styków elektrycznych, które przesyłają odpowiedni sygnał do regulatora. Powinniśmy się jednak upewnić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nieszczelnością układu chłodniczego. Praktyka dowodzi, że częściej to właśnie styki presostatu a nie układ chłodniczy ulegają awarii. Dlatego pojawienie się na ekranie regulatora komunikatu o spadku ciśnienia w obwodzie chłodniczym wcale jeszcze nie musi oznaczać drogiej i skomplikowanej naprawy.