Uszkodzenia w układzie hydraulicznym.
Za zakłócenia w pracy winę najczęściej ponosi układ hydrauliczny. Znalezienie błędu w układzie hydraulicznym nie powinno nastręczać trudności, tym bardziej iż wiele regulatorów pomp ciepła ma tak rozbudowane układy pomiarowe, że często sam regulator może wskazać przyczynę zakłóceń. Niestety regulator pompy ciepła nie jest w stanie podać dokładnych informacji o stanie każdego zaworu czy pompy obiegowej, a jedynie potwierdzić, czy jest właściwy przepływ i temperatura, resztę niestety trzeba wydedukować.
Odnalezienie uszkodzenia nawet wtedy, gdy mamy do dyspozycji niezbyt rozbudowaną automatykę nie będzie zbyt trudne. W każdym obwodzie hydraulicznym są zainstalowane manometry, które wskażą nieszczelności. Skutkiem nieszczelności będzie prędzej czy później zapowietrzenie układu. Układ hydrauliczny nie zapowietrzony pracuje absolutnie cicho (jedyne co można usłyszeć to cichy szum pompy obiegowej). Każde szmery i hałasy w rurociągach są nieomylnym dowodem na to, że układ został zapowietrzony, czyli ma nieszczelności. W tej sytuacji odpowietrzenie daje tylko chwilową poprawę pracy systemu grzewczego.
Jeśli układ jest szczelny i nie został zapowietrzony, to w następnej kolejności trzeba sprawdzić, czy filtry osadnikowe zainstalowane w obwodach nie uległy zanieczyszczeniu. Jest to wysoce prawdopodobne w nowych instalacjach, gdzie może dochodzić do odkładania zanieczyszczeń takich jak wiórki metalu, czy cząsteczki tworzywa sztucznego pochodzącego z wewnętrznych ścianek rurociągów. Jest dobrym zwyczajem projektanta i instalatora, aby przed i po każdym filtrze umieścić manometry, które natychmiast wykażą różnicę ciśnień, jeśli nastąpi zanieczyszczenie filtru. Oczyszczenie filtru nie stanowi problemu, jeśli nie zapomniano o odpowiednich zaworach odcinających. Wystarczy je zamknąć i spokojnie odkręcić, wyjąć i przeczyścić filtr.
Jeśli jednak obwód hydrauliczny jest poprawny, to przyczyn niesprawności szukać należy w pompach obiegowych, które mogą ulec uszkodzeniu. Istnieje bardzo łatwy sposób sprawdzenia, czy pompa obiegowa przetłacza ciecz w danym obwodzie. W tym celu wystarczy odnaleźć zawór kulowy umieszczony na rurze za pompą obiegową, patrząc w kierunku przepływu. Lekkie przymknięcie tego zaworu daje charakterystyczny szum wynikający ze zwężenia w tym miejscu rurociągu. Szum ten powinien rosnąć w miarę zamykania zaworu. Brak tego szumu wskazuje jednoznacznie na to, że pompa obiegowa nie pracuje. Wtedy należy tylko sprawdzić czy pompa obiegowa jest odpowiednio zasilona, co można przetestować za pomocą próbnika napięcia lub żarówki. Jeśli zasilanie jest w porządku a szumu przy zamykaniu zaworu brak, jest to nieomylnym znakiem, że pompa obiegowa musi być wymieniona.