Wybór źródła ciepła

Wybór źródła ciepła.

Znamy już moc grzewczą, którą musi dysponować nasza pompa ciepła lecz zanim zostanie wybrany jej konkretny model i zostaną określone omawiane szczegóły instalacji, zastanowić się trzeba jakie w danej lokalizacji istnieją możliwości pozyskiwania ciepła naturalnego lub, jak kto woli, energii odnawialnej. Ono i tylko ono decyduje o tym, ile ciepła przetransportowane będzie do budynku. Jeśli źródło będzie niewydajne, to nawet najlepsze urządzenia tego nie skompensują. Wśród fachowców przyjęto używać określenie „dolne źródło ciepła”, którym oznaczane jest podstawowe źródło ciepła, niezależnie czy pochodzi ono z gruntu, wody czy z powietrza. Jeśli mamy „dolne źródło” to intuicja podpowiada, że jest także „górne źródło” ciepła. Istotnie takie określenie też jest używane w odniesieniu do całej instalacji grzewczej w budynku. Trzeba przyznać, że nie jest to określenie zbyt precyzyjne, gdyż instalacja grzewcza w obiekcie nie jest tak naprawdę źródłem ciepła, tylko wymiennikiem, ale nie czepiajmy się drobiazgów.

Pamiętamy, że wszystkie urządzenia i cała instalacja jest tylko pasem transmisyjnym dla energii pobieranej ze źródła. Trzymając się analogii z pasem transmisyjnym można powiedzieć, że zostanie przekazane tylko to, co zostało na nim położone, a po drodze może czegoś ubędzie. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że na końcu nie będzie nigdy więcej niż było na początku. Z tym, że mówimy cały czas o energii, a nie o temperaturze. To, że pompa ciepła podnosi temperaturę do poziomu potrzebnego do ogrzewania nic w tej kwestii nie zmienia. Energia pochodzi tylko ze źródła.

Aktualnie jest istotne aby dobrać takie źródło, które w danej lokalizacji obiektu będzie najodpowiedniejsze. Tak jak wszędzie, tak i tu mamy wyjątek. Jeśli źródłem ciepła ma być powietrze, to lokalizacja nie ma znaczenia, gdyż powietrze jest wszędzie, a jedynym kryterium doboru będzie czynnik ekonomiczny.

Jak już wspomniano, koszty wykonania źródła ciepła mogą być niemałe i w związku z tym istnieje zupełnie naturalna tendencja do wykonywania tych prac sposobem gospodarczym. Pozornie jest to bardzo proste, wystarczy zakopać kilkaset metrów rury. Niestety, całkowita długość rur, ich ułożenie i połączenie ma ogromny wpływ na pracę instalacji. Dlatego wiele firm oferujących pompy ciepła wręcz zastrzega sobie wykonanie źródła ciepła albo przynajmniej jego odbiór przez upoważnionego specjalistę. Aby uniknąć kłopotów należy zawsze mieć projekt źródła ciepła podpisany przez kogoś, kto weźmie odpowiedzialność za prawidłowe zwymiarowanie. Rury można od biedy zakopać samemu ale zanim się to zrobi, koniecznie należy wykonać pełną dokumentację fotograficzną i uzyskać pisemną deklaracje dostawcy urządzeń, że źródło ciepła jest w porządku.

Po zasypaniu kolektora gruntowego jest już za późno na korekty. I jeśli później coś się nie sprawdza, a objawy wskazują na to, że źródło ciepła jest tego przyczyną, to są podstawy do unieważnienia gwarancji na pompę ciepła.