Płaski kolektor gruntowy.
Kolektor gruntowy jest tak naprawdę kolektorem słonecznym i dlatego powinien być umieszczany w takim miejscu dziatki, gdzie promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Najlepiej jest jeśli istnieje taki fragment działki, który jest pochylony ze spadkiem w kierunku południowym.
Kolektory gruntowe
Najczęściej jako źródło ciepła stosuje się kolektory gruntowe zwane też kolektorami ziemnymi. I nie dzieje się to za sprawą przypadku, gdyż to rozwiązanie ma dobre parametry energetyczne i jednocześnie jest łatwe do wykonania, a do tego niezbyt kosztowne. Dlatego wszędzie tam, gdzie tylko pozwala na to powierzchnia dziatki, będą miały one zastosowanie. Kolektor gruntowy nie jest źródłem ciepła jest tylko wymiennikiem wykonanym z rur ułożonych (zakopanych) w gruncie. Tak naprawdę to i grunt nie jest źródłem ciepła, a tylko akumulatorem, który gromadzi energię promieniowania słonecznego i ciepło zawarte w opadach atmosferycznych. Świadomość tego faktu jest ważna dla zrozumienia zasady pracy kolektora i pozwala na uniknięcie błędów w projektowaniu.
Prawidłowe zwymiarowanie kolektora ziemnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Nawet ścisłe trzymanie się reguł nie daje stuprocentowej pewności, że wszystko będzie działać zgodnie z założeniami. To co znajdziemy pod powierzchnią ziemi może nieźle namieszać w obliczeniach. Dlatego przed włączeniem kalkulatora czy komputera należy najpierw udać się na miejsce przyszłej instalacji i bardzo dokładnie ocenić panujące tam warunki. Przy ocenie tych warunków nie można zadowolić się pobieżną obserwacją powierzchni. Nie wolno zapomnieć o tym, że kolektor będzie zakopany na głębokości około 1,5 m.