Jaką mocą powinna dysponować pompa ciepła? cz.2

Jeśli znane są wszystkie źródła ciepła w budynku, jeśli wiemy jakie są straty przez przegrody (czyli ściany, podłogi, stropy, drzwi i okna) i ile ciepła potrzeba do podgrzewania wody, to możemy wtedy przystąpić do całego bilansu energetycznego. Bilans ten jest niezmiernie ważny, bowiem dopiero wtedy poznamy moc potrzebną dla zapewnienia ciepła w budynku. Trzeba uwzględnić możliwie wszystko, zsumować przychody i odjąć straty, bo tylko wtedy będziemy mogli dokładnie dobrać wielkość pompy ciepła.

Pompa ciepła powinna mieć moc wystarczającą do pokrycia straty bilansowej. Do tego należy dodać jeszcze moc potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Suma daje maksymalną moc pompy ciepła. Jeśli już znana jest maksymalna moc grzewcza, to należy przejść do obliczenia mocy pochodzącej z energii odnawialnej. Jednak nie cała energia cieplna pochodzi z energii odnawialnej. Jest też potrzebna pewna ilość energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych i samej sprężarki. Zgodnie z informacjami, współczynnik efektywności energetycznej dostarcza pełnej informacji na temat tego podziału mocy.

Wielkość obliczonej mocy pochodzącej od energii odnawialnej posłuży potem do projektowania źródła ciepła, natomiast potrzebna moc elektryczna da wytyczne odnośnie zaprojektowania rodzaju i wielkości przyłącza elektrycznego. Po tym nieco długim wywodzie pora na przykład, na którym można najlepiej prześledzić proces dobierania prawidłowej mocy pompy ciepła.

Wyobraźmy sobie dom o powierzchni 100 m2, który potrzebuje źródła ciepła o mocy grzewczej 9 kW (uwzględniając wszystkie straty i zyski), po to aby dostarczyć niezbędną ilość ciepła, nawet przy temperaturze na zewnątrz dochodzącej do -20°C. Należy jeszcze określić ile energii będzie potrzeba do podgrzania odpowiedniej ilości wody użytkowej. Tu można się posłużyć następującą zależnością: dla każdej osoby zamieszkałej na stałe w domu należy dodać do potrzebnej mocy około 0,3 kW. Jeśli w domu, o którym mówimy mieszka 5 osób, to 5 x 0,3 kW = 1,5 kW. Zatem nasza pompa ciepła powinna dysponować maksymalną mocą grzewczą 9 kW + 1,5 kW, czyli 10,5 kW.

Jeśli przewidujemy zastosowanie pompy solanka-woda o współczynniku efektywności energetycznej równym 4,5, to jej przyłącze elektryczne powinno dostarczyć mocy około 2,3 kW (10,5 kW : 4,5 = 2,3 kW). Dalej, jeśli dla 10,5 kW mocy grzewczej potrzeba jest 2,3 kW mocy energii elektrycznej, to znaczy, że reszta energii ma pochodzić z kolektora ziemnego, czyli w tym przypadku kolektor ziemny musi dostarczyć 8,2 kW (10,5 kW – 2,3 kW = = 8,2 kW). Te osiem kilowatów mocy będzie pobierane z kolektora, toteż jego konstrukcja i wykonanie musi tę wielkość zagwarantować.