Modernizacja ogrzewania
Niezależnie od tego w jaki sposób jest ogrzewany dany obiekt, po pewnym czasie pojawia się chęć udoskonalenia instalacji, jej przebudowy czy też wręcz wymiany na nową. Następuje dobry moment, aby skorzystać z możliwości, które daje współczesna technika i przy okazji obniżyć znacznie koszty eksploatacji.
Zastosowanie nowoczesnego ogrzewania za pomocą taniej energii odnawialnej nie musi oznaczać rewolucyjnych zmian w istniejącej instalacji. Jeśli stara instalacja jest typu zamkniętego z pompami obiegowymi, to może stanowić dobry i solidny fundament do modernizacji.
O wytrzymałości całego łańcucha decyduje zawsze ogniwo najsłabsze i w związku z tym jeszcze przed dokonaniem modernizacji należy wyszukać najsłabsze punkty starej instalacji i w pierwszym rzędzie na nie zwrócić całą uwagę. Nawet najlepsza i najdroższa pompa ciepła będzie tylko kupą bezużytecznego żelastwa, jeśli instalacja będzie nieprawidłowa.
Jeżeli w budynku jest niskotemperaturowa instalacja grzewcza z kotłem gazowym czy olejowym, to warto pokusić się o dołączenie pompy ciepła, nie rezygnując z tradycyjnego ogrzewania. Takie rozwiązanie ma trzy istotne zalety. Po pierwsze ma bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Po drugie wymaga pompy ciepła o małej mocy i co za tym idzie o wiele tańszej, a po trzecie daje większe bezpieczeństwo energetyczne, bowiem po modernizacji budynek mieć będzie dwa źródła ciepła.
Tu należy wyjaśnić dlaczego wystarcza pompa ciepła o mocy niższej niż wynika to z potrzeb energetycznych budynku. Każda instalacja grzewcza musi działać w zmiennych warunkach pogodowych i dostarczać odpowiednią ilość ciepła nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz rzędu -20°C. Wybierając właściwą moc pieca lub pompy ciepła, projektant musi uwzględnić temperatury najniższe. Jednak w sezonie grzewczym w naszej strefie klimatycznej, tak niskie temperatury występują tylko kilka lub kilkanaście dni w roku.
Absolutna większość sezonu grzewczego wymaga tylko połowy mocy maksymalnej. Dlatego bez problemu można zastosować pompę ciepła, która wcale nie musi dysponować rezerwą na niskie temperatury, bo wtedy do pomocy włączy się kocioł. Regulatory markowych pomp ciepła przystosowane są do takiej pracy i dysponują wyjściami sterującymi służącymi do włączania i wyłączania palnika kotła oraz możliwością przełączania zaworów mieszających.