Sposoby maksymalnego wykorzystania kolektora słonecznego.
Praktycznie w całym zakresie temperatur dodatnich możliwe jest odbieranie ciepła z kolektora słonecznego. W zależności od panującej temperatury energia z kolektora jest kierowana do zasobnika ciepłej wody, do ogrzewania pomieszczeń lub jest magazynowana w gruncie, poprawiając automatycznie współczynnik efektywności pompy ciepła. Ten sposób pracy wymaga odpowiedniego sterownika, ale daje za to szybszy zwrot kosztów instalacji kolektora.
Pompa ciepła z kolektorami słonecznymi.
W naszych warunkach klimatycznych nie jesteśmy w stanie za pomocą samych kolektorów słonecznych zapewnić ogrzewania budynku w całym okresie grzewczym. Nawet ogrzewanie samej wody użytkowej nie daje się zrealizować w pełni. Problem nie leży tu w „niewydolności” słońca. Mając odpowiednio duży kolektor słoneczny można teoretycznie ogrzać dowolny budynek, jednak barierą jest zawsze brak możliwości magazynowania ciepła. Słońce, niestety, nie świeci przez cały czas. Dlatego kolektory słoneczne mają sens wtedy, gdy są wspomaganiem dla instalacji grzewczej. W tej roli spisują się znakomicie. Optymalne wykorzystanie kolektora słonecznego przedstawiono na rysunku.
Wtedy gdy temperatura cieczy ogrzewanej przez kolektor wynosi około + 50°C i więcej, to energia jest kierowana w pierwszym rzędzie na podgrzewanie wody użytkowej w zasobniku. Jeśli jednak w danej chwili nie potrzeba ogrzewać wody, to ciepło należy kierować albo w obwód ogrzewania pomieszczeń, jeśli jest to sezon grzewczy, albo do kolektora ziemnego.
Ziemia ma doskonałe właściwości akumulacyjne. Podniesienie temperatury gruntu spowoduje, że pompa ciepła będzie mieć lepsze warunki pracy i będzie pracować efektywniej, czyli taniej. Ten sposób korzystania z kolektorów słonecznych pozwala na wykorzystanie całej energii dostarczanej przez słońce.