Pompa ciepła z grzałką lub kotłem elektrycznym

Pompa ciepła z grzałką lub kotłem elektrycznym.

Grzałka elektryczna jest najprostszym i efektywnym sposobem zapewnienia wspomagania dla pompy ciepła. Można to zrealizować na dwa sposoby: albo umieścić grzałkę w zbiorniku buforowym, albo w szereg obwodu grzewczego, czyli na zasilaniu, włączyć dodatkowa grzałkę w formie ogrzewacza przepływowego. Możliwy i zalecany jest także wariant odwrotny. Istnieje wiele budynków ogrzewanych przepływowym elektrycznym ogrzewaczem co. Te urządzenia, mimo iż dysponują dobrymi układami sterującymi są jednak dla właściciela dużym utrapieniem.

Ogrzewanie pracujące w czasie rzeczywistym, to znaczy włączane wtedy, kiedy trzeba utrzymać temperaturę w obiegu, nie może korzystać z dobrodziejstwa tańszej taryfy prądu elektrycznego. A ogrzewanie najdroższą energią elektryczną powoduje, że koszty są najwyższe z możliwych. I tu pompa ciepła może się bardzo przydać.

Można role odwrócić i sprawić, że to nie pompa ciepła wspomaga ogrzewanie elektryczne tylko odwrotnie. Pompa ciepła będzie pracować przez ponad 80% czasu, a ogrzewanie elektryczne zostanie uaktywnione tylko przy najniższych temperaturach zewnętrznych, które zresztą mogą nawet nie wystąpić.

Ten wariant ogrzewania jest stosowany z powodzeniem przez wielu producentów, którzy wyposażają pompę ciepła w zintegrowany elektryczny ogrzewacz przepływowy pełniący rolę drugiego źródła ciepła. To bardzo dobro i ekonomiczne rozwiązanie. Z jednej strony pompa ciepła nie musi mieć maksymalnej mocy grzewczej na takim poziomie aby zabezpieczyć potrzeby energetyczne w całym zakresie temperatur zewnętrznych, przez co jest tańsza, a z drugiej strony jej mniejsza moc powoduje dłuższe czasy włączenia, co z kolei wpływa bardzo pozytywnie na jej trwałość. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania. Mniejsza pompa ciepła to mniejszy i tańszy kolektor ziemny i mniejsza zajmowana przez niego powierzchnia działki.