Pompa ciepła z kotłem olejowym lub gazowym

Pompa ciepła z kotłem olejowym lub gazowym.

Nowoczesne systemy grzewcze, szczególnie te z kotłami olejowymi lub gazowymi, nadają się doskonale do uzupełnienia o pompę ciepła. Ma to głęboki sens ekonomiczny dla kotłów zasilanych olejem opałowym. Ceny oleju rosną i będą rosnąć. Koszty ogrzewania olejowego są wskutek tego coraz wyższe. W przypadku domów powyżej 400 m2 są to już roczne wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Koszt ogrzewania gazowego jest powszechnie uważany za najniższy ale tylko w obszarze rozwiązań tradycyjnych. W porównaniu z pompą ciepła nie ma szans nawet kondensacyjny kocioł gazowy. Nikt ponadto nie da gwarancji, że ceny gazu nie wzrosną. Oczywiście nikt także nie zagwarantuje stabilności cen dla energii elektrycznej, która jak wiadomo potrzebna jest do pracy pompy ciepła. Tak na marginesie, często o tym się zapomina, że kotły gazowe i olejowe też zużywają energię elektryczną, za którą trzeba płacić.

Od strony hydraulicznej przyłączenie pompy ciepła do istniejącego tradycyjnego systemu grzewczego nie nastręcza większych trudności, gdyż te instalacje już są wykonywane według współczesnych standardów. Nie sposób w tej książce podać recepty uniwersalnej jak takie dołączenie powinno być wykonane. Nie ma przecież dwu identycznych instalacji. Zrobić to powinien specjalista, który najpierw musi dokonać oględzin istniejącego systemu, a następnie przystąpić do projektowania.

Po wykonaniu instalacji biwalentnej, kontroler pompy ciepła przejmuje nadzór nad pracą całej instalacji. To oznacza, że kontroler pompy ciepła włącza i wyłącza drugie źródło ciepła odpowiednio do potrzeb. Jednocześnie ten sam kontroler wysyła odpowiednie sygnały do zaworów przełączających obieg grzewczy z pompy ciepła na kocioł i odwrotnie.