Obniżyć obciążenie chemikaliami

Obniżyć obciążenie chemikaliami

Dokonując zmian w domu, należy jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach.

• Jeżeli znajdziesz szczególnie niebezpieczną substancję, nie próbuj jej sam usuwać – niezwłocznie szukaj profesjonalnej pomocy. Materiały zawierające azbest, na przykład, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale na ogół nie czynią szkody, jeśli pozostają nie naruszone. Rzeczywiste niebezpieczeństwo występuje, gdy malutkie włókna z poruszonego azbestu ulatują w powietrze i są wdychane. W niektórych sytuacjach wskazane jest pozostawienie materiałów azbestowych, ale przy ich całkowitym odizolowaniu – tak, by nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu. Podobnie jak w wypadku wielu niebezpiecznych i trujących substancji, usunięcia azbestu powinni dokonać odpowiednio przeszkoleni pracownicy wyspecjalizowanych firm.

• Pamiętaj, że jeżeli nie podjąłeś środków ostrożności, wszelkie prace dekoracyjne i budowlane mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt często mieszkańcy są nieświadomi zagrożenia lub je lekceważą. Na przykład wdychanie kurzu nagromadzonego na poddaszach czy też powstającego podczas usuwania ścian lub tynku jest szkodliwe i należy chronić układ oddechowy w takich sytuacjach.

• Usuwanie powłok malarskich to kolejne niebezpieczeństwo. Podczas stosowania agresywnych, zwykle lotnych rozpuszczalników lub podczas skrobania ścian pojawiają się w powietrzu szkodliwie substancje i duże ilości drobnego pyłu. Wiele starych farb zawiera szkodliwe pigmenty, na przykład dwutlenek ołowiu, który podczas zdzierania warstwy’ farby dostaje się do powietrza. Usuwając szkodliwa materiały ze swojego domu upewnij się, czy nie wystawiasz siebie lub innych osób na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

• Dokonuj stopniowo zmian w swoim domu. Zacznij od spraw prostych, takich jak zmiana środków czyszczących, kosmetyków i ubrań; potem zajmij się zasłonami, tkaninami i dekoracjami; a w końcu – rzeczami droższymi i większymi jak meble, dywany i instalacje kuchenne i łazienkowe. Ten proces może trwać kilka lat i będzie zależeć od rodzaju zanieczyszczeń i indywidualnej reakcji na nie. Jeżeli zauważyłeś u siebie lub domowników na przykład wrażliwość na formaldehyd, powinieneś w pierwszej kolejności usunąć rzeczy zawierające tę substancję.

Podejmij stosowne kroki zapobiegawcze. Jeżeli nie jest możliwe usunięcie źródeł zanieczyszczenia, należy doprowadzić do rozcieńczenia szkodliwej substancji. Często pierwszym ważnym krokiem powinno być poprawienie wentylacji w domu.

Kieruj się własnym nosem

Jeżeli jesteś osobą „wrażliwą” na chemikalia, musisz być absolutnie pewien, że materiały w twoim domu czy jakiekolwiek nowe rzeczy, które chcesz w nim umieścić, nie spowodują niekorzystnej reakcji twojego organizmu. Sprawdzianu możesz dokonać w następujący sposób. Umieść małą próbkę w szklanym słoiku, szczelnie zamknij i postaw na co najmniej dwa dni w najcieplejszym miejscu w domu. Następnie otwórz stoik i wąchając nagromadzone w nim opary, sprawdź, jak na nie reagujesz. Możesz także sprawdzić niektóre materiały, takie jak tkaniny na ubrania, pościel czy obicia, które można przetestować, umieszczając na kilka godzin małą próbkę na poduszce lub pod ubraniem -bezpośrednio na skórze. Jeżeli tak sprawdzany materiał wywoła reakcję alergiczną, będziesz mieć potwierdzenie, że nie powinieneś go używać. W skrajnych wypadkach nadwrażliwości być może konieczne będzie wydzielenie pomieszczenia i zastosowanie wyłącznie tych materiałów i produktów, które są dla danej osoby bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *