Chory dom – Jak na to reagować?

Uszczelnianie domów w celu zaoszczędzenia energii oraz stosowanie nowych, syntetycznych materiałów jest częściową przyczyną niekorzystnych dla zdrowia objawów współczesnego „chorego domu”. Szczelny dom naszych czasów, to zamknięte pudełko zbudowane z nieprzepuszczalnych materiałów. Naturalna wentylacja jest ograniczona w znacznym stopniu; zanieczyszczenia gromadzą się i krążą po domu przez systemy klimatyzacyjne. Świeże powietrze a zewnątrz przenikało do dawnego, przepuszczalnego domu znacznie łatwiej, a chemiczne zanieczyszczenia, których było zresztą znacznie mniej, uchodziły na zewnątrz przez szczeliny i porowate, „oddychające” materiały.

W obliczu złożonej i niepokojącej sytuacji, która dotyczy tak wielu osób, pojawiły się trzy możliwości reagowania:

Zawierzyć systemowi – oznacza to. że wszystko, co sami możemy zrobić w tej sprawie, to oddać się w ręce specjalistów, naukowców, firm i instytucji państwowych, których obowiązkiem jest ustanowienie limitów bezpieczeństwa oraz systemów kontrolnych w odniesieniu do wszystkiego, co jest szkodliwe dla nas i naszego środowiska.

Całkowicie unikać kontaktu – przy takim podejściu przyjmuje się, że jest tak wiele niewiadomych, możliwości błędu, nietrafnych ocen, a także interesów producentów przy całkowitym braku kontroli, iż najlepszym wyjściem jest unikanie jakiegokolwiek kontaktu z nowymi materiałami syntetycznymi. Jest to podejście, które osoby nadwrażliwe na substancje chemiczne oraz alergicy muszą tak czy inaczej wziąć pod uwagę. Obniżyć obciążenie chemikaliami – całkowite uniknięcie kontaktu ze wszystkimi chemikaliami nie jest możliwe. Należy natomiast dążyć do zmniejszenia obciążenia organizmu takimi substancjami, używając bezpiecznych i naturalnych produktów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *