Chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła cz.3

Dlatego klima konwektory zainstalowane w pomieszczeniach i przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia, muszą być wyposażone w odpływ skroplin. Znacznie gorzej wygląda sprawa rurociągów centralnego ogrzewania, które wykorzystywane są latem do chłodzenia. W nich bowiem panuje temperatura niższa niż w schładzanym pomieszczeniu i zjawisko kondensacji występuje ze /dwojoną siłą. Każdy element takiego rurociągu musi być termicznie izolowany specjalną paroszczelną izolacją.

Projekt takiej instalacji nie jest zadaniem łatwym. Przy pracy rewersyjnej obwód grzewczy budynku staje się dla pompy ciepła źródłem energii, która będzie oddawana do gruntu. Najtrudniej jest zapewnić odpowiednie przepływy w rurociągach. Pompy ciepła mają po stronie źródła ciepła przepływ około trzy razy większy niż po stronie grzewczej. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiedniego sprzęgła hydraulicznego, które zniweluje różnicę przepływów.

Istnieje jeszcze inny sposób chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła. Jest to tak zwane chłodzenie naturalne. Naturalne dlatego, że do chłodzenia używa się cieczy krążącej w kolektorze ziemnym. Zasada jest bardzo prosta. W ziemi panuje latem temperatura w granicach kilkunastu stopni Celsjusza. Jeśli połączyć obwód grzewczy budynku z obwodem kolektora ziemnego za pomocą zwykłego wymiennika ciepła, to otrzymamy bardzo proste i efektywne chłodzenie za cenę niewielkiej ilości energii potrzebnej do napędu pomp obiegowych kolektora i obwodu grzewczego.

Podczas pracy tego systemu w grzejnikach i w ogrzewaniu podłogowym panuje temperatura taka jak w kolektorze, przyczyniając się do łagodnego naturalnego schłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo powoduje to lekki wzrost temperatury w kolektorze gruntowym, co z kolei skutkuje większą efektywnością pompy ciepła przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej a w sezonie grzewczym pompa ciepła pracuje efektywniej niż w przypadku braku układu chłodzenia. Nad prawidłowym przebiegiem całej operacji czuwać musi kontroler pompy ciepła.