Odzysk ciepła cz.1

Rekuperator
Po lewej stronie znajdują się dwa wentylatory. Jeden z nich wyrzuca zużyte powietrze na zewnątrz, a drugi w tym samym czasie i w tej samej ilości pobiera z zewnątrz świeże powietrze. W centralnej części rekuperatora widoczny jest wymiennik ciepła, w którym powietrze zużyte przekazuje ciepło powietrzu przychodzącemu

Odzysk ciepła

Omawiając sprawę wentylacji i klimatyzacji poruszaliśmy sprawę wymiany powietrza w budynku. Wymiana powietrza, powiedzmy to jasno, nie jest niczym innym jak wyrzucaniem na zewnątrz powietrza uprzednio ogrzanego za pomocą całej kosztownej i wysoce zautomatyzowanej instalacji grzewczej. Na miejsce powietrza wyrzucanego musi przyjść powietrze świeże czyli zewnętrzne, czyli niestety zimne i zabawa zaczyna się od początku. A przecież taka wymiana jest procesem ciągłym. Więc nie jest to całkiem w porządku. Z jednej strony cała technika do ogrzania, a z drugiej karygodna rozrzutność. Można temu zaradzić.

W domach jednorodzinnych do wentylacji stosuje się tak zwane rekuperatory. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła, który zabiera ciepło od powietrza usuwanego z budynku i przekazuje go do powietrza zasysanego z zewnątrz. W ten sposób zużyte powietrze opuszczając budynek jest już schłodzone a świeże powietrze z zewnątrz jest ogrzane praktycznie za darmo. Powietrze zużyte pobierane jest z takich pomieszczeń jak łazienka i kuchnia, tam bowiem jest wytwarzana największa ilość wilgoci. Świeże powietrze przychodzące kierowane jest do pokoi dziennych i sypialni.