Przestrzeń

Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do myślenia o naszym domu jako o szeregu osobnych pomieszczeń, że z trudnością postrzegamy go jako całość. Pokój dzienny, jadalnia, sypialnie, kuchnia, łazienka, ogród – każde z tych miejsc odgrywa własną, specyficzną rolę. Taki punkt widzenia sprowadza rolę tych pomieszczeń do pełnienia tylko tej jednej, podstawowej funkcji. W ten sposób tracimy możność swobodnego operowania przestrzenią mieszkalną. W nowoczesnym kreowaniu przestrzeni nie istnieje podział na pokoje, tylko na „czynności”, które wykonujemy w poszczególnych częściach domu. Aby móc tak postrzegać przestrzeń konieczna jest zmiana sposobu myślenia. Nie „łazienka”, a „kąpiel”, nie „sypialnia” – a głęboki sen, nie kuchnia, lecz przygotowywanie i przechowywanie jedzenia, nie ogród lub podwórko, lecz „integralna część ekosystemu”.

Zamiast myśleć o ograniczonej powierzchni pokoju, pozwólmy wyobraźni wytyczać wzajemnie na siebie zachodzące przestrzenie – wypełniane przez odpowiednie sprzęty i przez nas samych w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Jeżeli uda się nam przestawić na taki sposób postrzegania przestrzeni mieszkalnej, nasz dom stanie się bardziej funkcjonalny i lepiej dostosowany do naszych potrzeb. Zyska także niepowtarzalny indywidualny charakter.

Wszystko co wykonujemy w naszym domu i co nas otacza wywiera znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także na całe środowisko. Nawet proste zmiany w pomieszczeniach i rodzaj zastosowanych materiałów czy mebli może polepszyć nasze życie. Drobna rzecz, jak osobne pojemniki na różne rodzaje odpadków-będzie działaniem na rzecz środowiska, a więc naszego zdrowia. Aby polepszyć swoje samopoczucie, zadbaj o krzesła i łóżko, które pozwolą ci na zachowanie odpowiedniej postawy, stwórz wydzielone miejsce do ćwiczeń fizycznych i cichy kącik do medytacji. „Zielone” miejsca wewnątrz i na zewnątrz domu pozwolą ci cieszyć się przyrodą.

Nade wszystko ważna jest harmonia. Sąsiadujące ze sobą ..przestrzenie” powinny się wzajemnie przenikać, płynnie przechodzić jedna w drugą, na przykład pokój dzienny – w werandę czy cieplarnię, zaś przestrzeń do ćwiczeń i kąpieli może łączyć wnętrze domu z przestrzenią zewnętrzną. W tym „przenikaniu” przestrzeni ważną rolę odgrywa odpowiednie usytuowanie drzwi i okien, dostarczające właściwego przejścia yin-yang – od ciemności do światła, od świata zewnętrznego do wewnętrznego świata naszych mieszkań.

Między domem a ulicą powinno być łagodne przejście. Efekt taki można osiągnąć za pomocą ścieżek, schodków, odpowiedniego ogrodzenia i roślinności. Przykładem organizacji przestrzeni przejściowej z drogi na teren posesji może być to dojście do wiejskiej chałupy.

Istnieje wiele przejściowych przestrzeni – balkony, werandy, tarasy i ganki są trochę na zewnątrz, a trochę wewnątrz domu. Przeszklony ogród zimowy, jak w wypadku tego norweskiego domu grupy Gaja, ochrania przed hałasem, gromadzi energię słoneczną i jest pełnym słońca miejscem do odpoczynku i hodowli roślin. Widok przez to miejsce zarówno wnętrza domu, jak i przestrzeni zewnętrznej łagodzi zazwyczaj gwałtowny podział między pomieszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *