Niewłaściwie zasilany i dobrany zasobnik ciepłej wody użytkowej cz.1

Wadliwe zasilanie zasobnika poprzez wymiennik płytowy.
Wszystko jest dobrze do momentu, gdy w trakcie pobierania wody (prysznic) włączy się pompa obiegowa P2. Wtedy zimna woda poprzez wymiennik pojawi się na wyjściu zasobnika i oczywiście w prysznicu

Niewłaściwie zasilany i dobrany zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Ta część instalacji z pompą ciepła jest bardzo często traktowana bez specjalnej uwagi, przysparzając kłopotów inwestorowi. Ten brak uwagi wywodzi się z faktu, że podgrzewanie wody za pomocą pompy ciepła przypomina wszystkie dobrze znane dotychczasowe sposoby podgrzewania wody w zasobniku. To prawda, jeśli się patrzy na same „rurki”, to wszystko wygląda tradycyjnie. Pompa ciepła za pomocą pompy obiegowej przesyła do wężownicy gorącą wodę, a wężownica podgrzewa wodę w zasobniku. Problem jednak tkwi w tym, że po wyjściu z wężownicy woda trafia z powrotem do pompy ciepła.

Jeśli powierzchnia wężownicy jest zbyt mała, to nie przekaże ona zbyt dużo energii zasobnikowi i do pompy ciepła wraca woda o wysokiej temperaturze co prowadzi w pierwszym rzędzie do spadku efektywności pracy pompy ciepła. Jeśli temperatura powrotu przekroczy pewien próg (zależny od typu pompy ciepła i zadanych parametrów granicznych), to układ kontrolny wyłączy sprężarkę a na wyświetlaczu pojawi się komunikat o błędzie i potrzebie wezwania serwisu. Woda w zasobniku nie zostanie podgrzana. Dla każdej mocy grzewczej pompy ciepła musi być dobrana odpowiednia powierzchnia wężownicy w zasobniku. Nie można się kierować tylko samą pojemnością zasobnika.

Nie wolno zapominać o tym, że temperatura wyjściowa z pompy ciepła jest z reguły niższa niż temperatura, którą dają kotły olejowe czy gazowe. Dlatego powierzchnia wężownicy w zasobniku musi być odpowiednio duża.

Wyliczenie odpowiednio dużych wymiarów (powierzchni) wężownicy jest zadaniem łatwym. Znacznie trudniejsze jest znalezienie odpowiedniego zasobnika, który by takową wężownicę miał. Do celów praktycznych wystarczy pamiętać, że na każdy kilowat mocy grzewczej podawanej przez pompę ciepła, powierzchnia wężownicy powinna wynosić 0,25 m2. Czyli dla pompy ciepła o mocy 10 kW potrzebna jest wężownica o powierzchni przynajmniej 4 m2.

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *