Coraz więcej ludzi świadomych jest faktu, jak wielkie zagrożenie stanowi dalsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. O wiele mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że podobne niebezpieczeństwo może czyhać we własnym domu.
Przyglądając się uważnie, łatwo się zorientować, ile źródeł różnego rodzaju zanieczyszczeń znajduje się w każdym pomieszczeniu. Z części z nich w ogóle nie zdawaliśmy sobie dotychczas sprawy. Zatem spróbujmy spojrzeć na nasz dom czujnym okiem.
Zacznijmy od górnej części domu – krokwie i wszystkie pozostałe elementy konstrukcji drewnianej są pokryte toksycznymi substancjami konserwującymi. Lepiki, kleje, lakiery i substancje konserwujące zawierają formaldehyd, fenole, toluen, ksylen, styren. Ściany zewnętrzne izolowane są na przykład pianką wydzielającą formaldehyd – dotyczy to zwłaszcza domów zbudowanych na początku lat siedemdziesiątych. Na ścianach i dachach są materiały zawierające szkodliwy azbest.
Równie niezdrowy bywa sposób wykończenia pomieszczeń. Do malowania wnętrz używa się farb zawierających niezdrowe syntetyczne składniki, do pokrywania ścian -tapet winylowych. Drewniane schody i podłogi często są pokryte toksycznymi lakierami lub wykładziną dywanową z tworzyw sztucznych. Meble często pokrywa się łatwo palnymi lakierami, a tapicerkę wykonuje z włókien syntetycznych. Materiałem na szafki kuchenne, meble w pokoju dziennym i sypialni są płyty zawierające żywice fenolowo-formaldehydowe, w produkcji mebli używa się toksycznych klejów i wykończeń z tworzyw sztucznych.
Typowy współczesny dom pachnie jak nowy samochód – zamiast zdrowego zapachu drewna i ziół, czuje się chemikalia. Nasze domy zawierają też spaliny z kiepskiej jakości pieców grzewczych, kuchenek, piekarników i innych urządzeń. Należy do tego dodać zanieczyszczoną chemicznie i bakteriologicznie wodę wodociągową. Aby dopełnić tego i tak już przerażającego obrazu, trzeba też wspomnieć o detergentach – proszkach do prania, substancjach czyszczących, wybielających, a także kosmetykach, lekarstwach, środkach owadobójczych, płynach samochodowych i wielu innych stosowanych we współczesnych gospodarstwach domowych.
Media, w które zaopatrywany jest dom – gaz, prąd, a także woda dostarczana systemem wodociągów – również nie są obojętne dla naszego zdrowia. Woda bywa bardzo zanieczyszczona, właściwie ledwo zdatna do picia. Urządzenia elektryczne, oprócz groźby powstania zwarcia elektrycznego, wytwarzają silne pole elektromagnetyczne, często zakłócając biologiczny rytm człowieka. Gaz, oprócz niebezpieczeństwa wybuchu, jest źródłem schorzeń alergicznych. Nawet podłoże, na którym stoi dom, może kryć w sobie różne niebezpieczeństwa. Niektóre minerały wchodzące w skład gruntu bardzo często emitują radon, który może przenikać do wnętrza domu. Wiele naszych domów jest usytuowanych w miejscach, w których występują zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (na przykład przez cieki wodne) co negatywnie oddziałuje na nasz nastrój i ogólne samopoczucie.
Naturalnie, przesadą byłoby stwierdzenie, że każdy dom zawiera wszystkie te szkodliwe czynniki i związki chemiczne. Byłby to bowiem obraz przerażający. Najczęściej występują tylko niektóre i to w różnym stopniu stężenia. Związki stanowiące zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych pochodzą głównie z procesów utleniania – spalanie paliw w urządzeniach grzewczych, gotowanie posiłków itp., stosowania niezdrowych materiałów budowlanych i wykończeniowych, obecności zwiększonych ilości gazów naturalnych; zanieczyszczeniem bywa też promieniowanie.