Sondy pionowe cz.2

Budowa pionowej sondy gruntowej.
Pionowa sonda składa się z dwu identycznych niezależnych pętli, stanowiąc jakby podwójną literę „U”. Cztery rury połączone są na dole specjalną stopą, tworząc wspomniany podwójny obwód. Stopa ma dodatkowe obciążenie ułatwiające wprowadzenie zespołu rur do odwiertu. Widoczna na rysunku pionowa rura iniekcyjna służy do wypełnienia całego odwiertu bentonitem. Rury wraz z odwiertem muszą stanowić monolit, bo tylko wtedy można zapewnić niezakłócony odbiór ciepła z gruntu.
Wykonanie sondy pionowej i połączenie jej z resztą instalacji jest poważnym przedsięwzięciem wymagającym odpowiedniego oprzyrządowania. Dlatego wykonanie jej systemem gospodarczym nie wchodzi absolutnie w rachubę. Tylko wyspecjalizowane i doświadczone firmy są w stanie sprostać tym wymaganiom. Rysunek pokazujący przekrój typowej sondy pionowej daje pogląd o skali trudności jej wykonania.

Źródło ciepła wykorzystujące sondy pionowe jest bardzo dobrym choć kosztownym rozwiązaniem. Przy tej samej mocy, kolektor płaski jest w większości przypadków tańszy. Jeśli jednak zważyć, że instalacja będzie pracować przez dziesięciolecia, to czynnik ceny nie jest już taki istotny. W końcu jednorazowy wydatek szybko zostanie zapomniany, a przez wiele lat można korzystać z większej efektywności instalacji, gdyż średnia roczna temperatura w kolektorze płaskim będzie niższa od panującej w sondach pionowych.