Kominek

Widok wesoło płonącego ognia na kominku, zapach drzewa, skaczące iskry – wszystko to bardzo oddziałuje na naszą wyobraźnię. Płonący ogień daje nam poczucie bezpieczeństwa, przynosi spokój, ułatwia odprężenie. Pomimo istnienia w większości domów centralnego ogrzewania, kominek przeżywa swój renesans i coraz częściej jest głównym elementem pokoju dziennego.

Płonący kominek, to jednak nie tylko piękny i kojący widok, to także zagrożenie dla środowiska (i zdrowia) wewnątrz domu i na zewnątrz. Oczywiście, w porównaniu z zanieczyszczeniami środowiska przez przemysł i samochody, jest to niewielkie zanieczyszczenie, ale dbając o środowisko i to musimy wziąć pod uwagę. Zatem, jeżeli pragniemy korzystać z kominka, musimy zachować podstawowe względy ostrożności oraz pamiętać o właściwym użytkowaniu i konserwacji.

Bardzo jest ważne utrzymywanie w odpowiedniej czystości komina odprowadzającego spaliny. Należy też pamiętać o lokalnych zarządzeniach dotyczących korzystania z kominków i innych pieców; na przykład w USA Agencja Ochrony Środowiska prowadzi ścisłą kontrolę stopnia emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

Kominek sprawia ludziom wiele radości i – jeśli nie używa się go zbyt często – można pominąć konflikt między własnym interesem a skutkami ekologicznymi. Powszechnie używany obecnie olej opałowy i paliwa stale muszą być w przyszłości zastąpione jakimiś „czystymi” paliwami. Na razie, aby cieszyć się płonącym ogniem, stosujmy paleniska o wysokim stopniu spalania.

Niebezpieczeństwa

Węgiel i drewno podczas spalania emitują gazy potencjalnie niebezpieczne, a także dwutlenek węgla przyczyniający się do zwiększania efektu cieplarnianego. Dym i gazy powstają głównie wskutek używania mało wydajnych paliw, o niewielkim stopniu spalania.

Jeżeli kominek i przewód kominowy nie zostały wykonane prawidłowo lub są nieszczelne, dym zamiast unosić się do góry, wpada do pokoju. Sytuacja ta jest jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy dom jest szczelny i dymy te nie znajdują ujścia. Otwarte paleniska są bardzo mato wydajne, gdyż tylko 10% ciepła rozchodzi się po pokoju, a reszta uchodzi przez komin. Jeżeli kominek zlokalizowany jest na zewnętrznej ścianie budynku, ubytek ciepła jest nawet większy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *