Kominek

Przeciwdziałanie

Oto kilka zaleceń, które sprawią, że kominek będzie mniej szkodliwy i bardziej wydajny:

• Zredukuj emisję zanieczyszczeń, używając dobrze zaprojektowanego kominka, z paleniskiem, do którego jest doprowadzana dolnym przewodem ilość powietrza konieczna do całkowitego spalania paliwa, i kominem z komorą wyłapującą dym i szybrem, którym reguluje się przepływ powietrza.

• Możesz zmniejszyć utratę ciepła o około 30% przez wprowadzenie odpowiedniego systemu rozprowadzania ogrzanego powietrza po całym pokoju.

• Jeżeli budujesz kominek, nie instaluj go na zewnętrznej ścianie, lecz w środku domu lub choćby pośrodku pokoju dziennego. Obuduj palenisko i kominek grubą warstwą cegły, która będzie utrzymywać ciepło.

• Aby zredukować emisję zanieczyszczeń powietrza, używaj tylko specjalnego, stałego, „czystego” paliwa. Zastępuje ono drewno, którego spalanie jest zakazane w zabudowanych terenach wielu krajów.

• Jeżeli chcesz ogrzewać pomieszczenia (a także wodę) węglem, drewnem lub olejem opałowym, zainstaluj wysokowydajne, hermetyczne piece, które są dostosowane do wymagań małej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Mogą one być umieszczone w miejscu istniejącego kominka i zaopatrzone w szklane drzwi, by można było cieszyć się widokiem ognia. Wysoka temperatura i wtórne spalanie dymów i gazów oraz użycie filtrów ogranicza, jeśli nie całkiem eliminuje, emisję zanieczyszczeń powietrza.

• Pomyśl o zainstalowaniu tradycyjnego pieca kaflowego. Piece kaflowe cieszą się nadal ogromnym powodzeniem w północnej Europie. Chociaż przeważnie nie są to piece o niskiej emisji produktów spalania, stanowią przyjemny i skuteczny sposób ogrzewania, zgodny z założeniami budownictwa biologicznego.

Oznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *