Wybór miejsca instalacji.
Na koniec trzeba powiedzieć jeszcze o ważnym szczególe, czyli powierzchni potrzebnej do instalacji kotłowni. Niezależnie od wielkości samej pompy ciepła potrzebny jest dostęp w celu montażu i konserwacji. Na ogół pompy ciepła wymagają dojścia z czterech stron. Producenci podają wymagane odległości, nie ma więc problemu z dostępem do informacji. Pozostałe elementy kotłowni, takie jak zbiornik buforowy, zasobnik ciepłej wody użytkowej, naczynia zbiorcze itp. omówienia nie wymagają.
Wybierając pomieszczenie na pompę ciepła, należy uwzględnić dodatkową powierzchnię dla zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz ewentualnie zbiornika buforowego. Ze względu na sprawność całego systemu trzeba dążyć do tego, aby rurociągi między pompą ciepła, a zbiornikiem ciepłej wody czy bu forem były możliwie krótkie. Pompy ciepła mogą być instalowane przy ścianie, natomiast po bokach i z przodu trzeba przewidzieć zapas ok. 1 metra potrzebny do obsługi i kontroli.
Nie wolno zapomnieć o tym, gdzie pompa ma wyprowadzenia hydrauliczne. Rozwiązania są różne, spotyka się pompy ciepła z wyprowadzeniami do góry, ale także są takie, które mają wyprowadzenia z tyłu lub z boku. Dobrze jest to uwzględnić w projekcie, aby uniknąć niepotrzebnego krzyżowania rur. Każde takie skrzyżowanie oprócz wątpliwej estetyki wnosi niepotrzebne opory przepływu i powoduje większe koszty materiałowe. Nie jest to błahy problem, gdyż w sąsiedztwie pompy ciepła mamy na ogół do czynienia z dużymi przekrojami rur, a to w przypadku rur miedzianych może powodować różnice w kosztach materiałowych idące w setki złotych. Dlatego warto popracować trochę nad planem rozprowadzenia rurociągów.
Wszystkie rurociągi w pomieszczeniu pompy powinny być izolowane termicznie. W szczególności cały obwód kolektora musi być izolowany specjalną kauczukową pianką chłodniczą. Ma to na celu unikanie tworzenia się kondensatu na rurociągach, w których płyn będzie mieć na pewno temperatury niższe od temperatury otoczenia.
Pompy ciepła powietrze-woda stanowią rozwiązanie nie zajmujące wiele miejsca, gdyż nie muszą być montowane w piwnicy. Za fundament mogą posłużyć zwykłe płyty ogrodowe. Do połączenia z systemem ogrzewania w domu potrzebne są dwie izolowane cieplnie rury, zasilająca i powrotna, oraz ułożony w ziemi kabel elektryczny.
Połączenie pompy ciepła z resztą instalacji odbywa się poprzez wbudowane węże elastyczne. Dzięki temu pompa nie jest sztywno mocowana do układu instalacyjnego i istnieje możliwość skompensowania niedokładności wykonania instalacji, a ponadto uniezależnia układ połączeń od zmian wymiarów, powodowanych wzrostem lub spadkiem temperatury. Instalacja rurowa podchodząca do pompy musi być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby węże elastyczne były skierowane do pionu. Zarówno w obwodzie kolektora (studni), jak i w obwodzie grzejnym zaleca się stosowanie filtrów osadnikowych zwanych popularnie odmulaczami) chroniących wymienniki pompy przed ewentualnymi zanieczyszczeniami mechanicznymi.