Lodówka i zamrażarka

Lodówka i zamrażarka

♦ Gotowe potrawy lub resztki dań wkładamy do lodówki dopiero wtedy, kiedy ostygną do temperatury pokojowej.

♦ Produkty powinny być dokładnie przykryte, a porcje przeznaczone do zamrożenia muszą być zapakowane w szczelne torebki. Parująca z nich woda skrapla się na ściankach urządzenia, co zwiększa zużycie energii elektrycznej.

♦ Jeśli jest taka możliwość, chłodziarki i zamrażarki należy postawić w chłodnym pomieszczeniu (np. zamrażarka może stać w piwnicy), ponieważ wówczas zużywają mniej energii elektrycznej. Aby lodówka mogła sprawnie oddawać ciepło, jej tylna ścianka z wężownicą i kratką wentylacyjną nie powinna być niczym zasłonięta. W niektórych urządzeniach wężownica wbudowana jest w obudowę lodówki. Wtedy należy zadbać o to, aby powietrze miało swobodny dostęp do ścianki, która oddaje ciepło.

♦ Regulator chłodziarki i zamrażarki należy ustawić na właściwą temperaturę.

Najczęściej wystarczy, jeśli nie przekracza 10°C. Temperatura w zamrażarce powinna wynosić -18°C. Przy niższej temperaturze urządzenia zużywają więcej energii elektrycznej.

Kiedy jedziemy na dłuższy urlop, możemy ustawić chłodzenie w lodówce na niższy poziom albo ją wyłączyć. Po wyłączeniu lodówki zostawmy drzwiczki otwarte, aby nie pojawiła się w niej pleśń.

♦ Produkty w lodówce i zamrażarce ułóżmy tak, żeby łatwo je było znaleźć.

Zbyt długo otwarte drzwiczki powodują podwyższenie temperatury wewnątrz urządzenia i zwiększone zużycie energii.

♦ Jeśli mamy w domu zamrażarkę, można zrezygnować z lodówki wyposażonej w zamrażalnik. Chłodziarki bez zamrażalnika zużywają mniej prądu.

♦ Gumowe uszczelki na krawędziach lodówki należy regularnie czyścić i smarować talkiem. Dzięki temu będą dobrze spełniać swą rolę. Zużyte uszczelki musimy jak najszybciej wymienić na nowe.

♦ Drzwiczki zamrażarki powinny być otwarte tylko tak długo, jak jest to konieczne.

♦ Zamrażarkę należy regularnie odmrażać, ponieważ zbierający się w niej szron zwiększa zużycie energii elektrycznej.