Meble

Meble

Czyszczenie i pielęgnacja

♦ Podłożenie maty pod ciężki mebel ułatwi jego przesuwanie.

♦ Nóżki krzeseł i innych często przesuwanych mebli podklejmy kawałkami filcu. Dzięki temu nie będą rysować podłogi.

♦ Do codziennego czyszczenia najlepiej używać antystatycznej ściereczki do kurzu. Meble wycieramy w kierunku zgodnym ze słojami drewna.

♦ Lite drewno można czyścić wodą z mydłem, a po wysuszeniu natrzeć je woskiem pszczelim, olejem lnianym albo olejkiem z żywicy naturalnej (market budowlany i specjalistyczne sklepy). Do pielęgnacji litego drewna nadaje się także ciepłe piwo, oliwka dla dzieci lub oliwa z oliwek. Powierzchnia drewna nie powinna się po tym zabiegu kleić. Wystarczy odświeżać ją dwa razy do roku.

♦ Ślady palców na drewnianych meblach należy usunąć, a następnie nałożyć na zabrudzone miejsca niewielką ilość mączki skrobiowej i wytrzeć je miękką ściereczką.

♦ Politury do mebli można używać tylko do lakierowanego drewna. Najtańszym rodzajem politury jest ocet wymieszany z wodą (1:1).

♦ Dębowe meble czyścimy ściereczką namoczoną w ciepłym piwie (należy ją dobrze wycisnąć), a następnie przecieramy niewielką ilością płynnego wosku do mebli.

♦ Meble hebanowe nacieramy miękką szmatką zwilżoną roztworem oliwy z oliwek i czerwonego wina (5 łyżek czerwonego wina na łyżkę oliwy), a następnie polerujemy.

♦ Meble z tworzywa sztucznego czyścimy wyłącznie środkami, które nie rysują powierzchni albo specjalistycznymi preparatami, przy użyciu miękkiej ściereczki.

♦ Meble wykończone lakierem szlifierskim konserwujemy kredą zmieszaną z wodą albo wodą z mydłem rdzeniowym. Powierzchnię mebli nacieramy zawsze w tym samym kierunku, a następnie zmywamy czystą wodą i polerujemy miękką ściereczką z irchy.

♦ Białe meble i drzwi można czyścić płynem do mycia szyb.

♦ Osady na meblach kuchennych likwidujemy ściereczką zwilżoną spirytusem. Tłuste ślady palców usuwamy za pomocą niewielkiej ilości terpentyny.

♦ Elementy dekoracyjne na meblach można „odkurzyć” suszarką do włosów albo starą szczoteczką do zębów, a potem natrzeć ściereczką nasączoną olejem lnianym.

♦ Meble ze szlachetnego drewna konserwujemy wazeliną. Antyki i meble czyszczone woskiem do pielęgnacji antyków wycieramy ściereczką do kurzu i od czasu do czasu polerujemy specjalnym woskiem pszczelim (markety budowlane i specjalistyczne sklepy).

♦ Mebli wiklinowych i bambusowych nie należy spryskiwać wodą, ponieważ zostawia na nich plamy. Czyścimy je miękką miotełką. Aby meble były bardziej trwałe i nie łamały się, trzeba je dwa razy do roku wyszorować szczoteczką zanurzoną w gorącej słonej wodzie (łyżka soli na litr wody) i zostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu (nie płukać), następnie natrzeć olejem spożywczym albo woskiem do pielęgnacji antyków (specjalistyczne sklepy), który powinien dobrze w nie wsiąknąć.

♦ Innym środkiem do pielęgnacji tego rodzaju mebli jest terpentyna zmieszana z olejem lnianym (1:1). Meble wiklinowe będą miały piękny połysk, jeśli wytrzemy je ściereczką zwilżoną piwem o temperaturze pokojowej i wypolerujemy miękką szmatką. Meble wiklinowe nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca.

♦ Aby poprawić wygląd zużytych siedzisk wiklinowych krzeseł, można je wytrzeć wodą z mydłem i niewielką domieszką spirytusu.

♦ Na zimę najlepiej byłoby schować wiklinowe i bambusowe meble do domu. Jeśli muszą zostać na balkonie lub tarasie, trzeba je przykryć nieprzemakalną plandeką, a przedtem natrzeć woskiem do pielęgnacji antyków albo olejem spożywczym i dobrze wysuszyć.

♦ Meble ze skóry nie powinny stać w intensywnie nasłonecznionym miejscu ani w bezpośredniej bliskości grzejników czy kominka. Meble z gładkiej skóry trzeba regularnie wycierać suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Niewielkie zabrudzenia usuwamy ściereczką lub gąbką zwilżoną czystą wodą albo specjalną pianką i sprayem impregnującym. Do suszenia nie wolno stosować suszarki do włosów! Po wysuszeniu trzeba delikatnie nałożyć na meble cienką warstwę mleczka lub balsamu do skóry i nie korzystać z nich przez około 6 godzin. Zamiast mleczka do skóry można użyć balsamu do ciała. W taki sam sposób konserwujemy meble po zakończeniu sezonu grzewczego.

♦ Meble z aniliny czyścimy wodą zmieszaną ze spirytusem (5:1).

♦ Naturalną skórę można w razie potrzeby ostrożnie wyczyścić lekko rozcieńczonym nieperfumowanym naturalnym mydłem oraz destylowaną lub przegotowaną wodą. Po zabiegu trzeba mydło dokładnie usunąć.

Do pielęgnacji surowej skóry nie wolno używać pianki i preparatów do czyszczenia zwykłej skóry ani kremu.

♦ Meble z szorstkiej skóry tylko odkurzamy, jeśli chcemy użyć odkurzacza, przyssawka powinna być czysta. Zabrudzone albo błyszczące miejsca można lekko wyczesać specjalną szczotką do szorstkiej skóry, zamszu albo gumką do ścierania, a następnie zaimpregnować specjalistycznym sprayem.

Niewielkie naprawy

♦ Małe zarysowania i dziurki w drewnie można usunąć za pomocą odpowiednio dobranej masy szpachlowej albo pasty stolarskiej.

♦ Niewielkie zadrapania nacieramy spirytusem wymieszanym z olejem spożywczym lub lnianym (1:1), pozostawiamy na jakiś czas, a następnie polerujemy miękką ściereczką.

♦ Zarysowania na meblach mahoniowych można zlikwidować jodyną.

♦ Kiedy poluzuje się plecionka na nogach wiklinowego stołu lub krzesła, smarujemy każdą nogę szkłem wodnym lub klejem do drewna i od nowa owijamy ją plecionką. Aby zapobiec zsuwaniu się plecionki w trakcie suszenia kleju, najlepiej zabezpieczyć jej końce pinezkami, uważając przy tym, aby pinezki nie rozszczepiły drewna.

♦ Zarysowania na meblach z gładkiej skóry można usunąć kremem do rąk zawierającym glicerynę. Krem należy wetrzeć palcem w zarysowaną powierzchnię (tej metody nie można stosować do naprawy zarysowań na szorstkiej skórze). Ciemne plamy znikną po kilku dniach.