Tapetowanie ścian

Tapetowanie ścian

♦ Przed nałożeniem tapet musimy sprawdzić chłonność ściany. W tym celu trzeba posmarować ścianę pędzlem zanurzonym w wodzie. Jeśli krople wody spływają ze ściany, to znaczy, że podłoże zbyt słabo wchłania wilgoć, a na tapecie będą się robić „bąble”.

♦ Zbyt mało chłonny podkład trzeba wcześniej przygotować, korzystając z makulatury. Jeśli pojawią się ciemne miejsca, to znaczy, że podkład jest bardzo chłonny, co może spowodować odpadanie tapet. Aby temu zapobiec, należy zagruntować ścianę klejem.

♦ Przed rozpoczęciem tapetowania należy wykonać kilka niezbędnych czynności:

– Usunąć starą tapetę; najlepiej dobrze zwilżyć ją wodą z mydłem i pozostawić na jakiś czas, a następnie ściągnąć ze ściany, np. za pomocą szpachelki. Tapety zmywalne trzeba wcześniej nakłuć wałkiem z kolcami albo drucianą szczotką.

– Rozmieszać klej w misce lub plastikowym pojemniku. Klej należy dodawać do wody małymi porcjami, cały czas mieszając; powinien dobrze nasiąknąć wodą. W razie potrzeby można go rozcieńczyć wodą.

– Przykryć meble i podłogę, aby nie zabrudziły się podczas tapetowania.

– Naprawić dziurki, rysy i inne nierówności na ścianie.

– Plamy z pleśni wytrzeć preparatem do zwalczania pleśni (markety budowlane), a po wysuszeniu zakleić je folią aluminiową, która w razie potrzeby zatrzyma wilgoć. Paskami folii można także zakleić niewielkie rysy w ścianie.

– Wsunąć gwoździe lub zapałki w kołki, które nie powinny być zaklejone. Dzięki temu łatwiej je znajdziemy po przyklejeniu tapety.

– W trakcie tapetowania warto przygotować sobie kilka pasków tapety. Ponieważ ściany nie zawsze są proste, najlepiej dokładnie zmierzyć ich wysokość w kilku punktach. Z rolki tapety odcinamy paski, których długość powinna być równa wysokości ściany w najwyższym miejscu.

♦ Poszczególne paski trzeba dobrze posmarować (zwilżyć) klejem. Dzięki temu łatwiej się^je przyklei i będą dobrze się układać na ścianie. Smarując paski klejem, należy zostawić wolną przestrzeń przy górnej krawędzi, a następnie równomiernie rozsmarować klej w obie strony.

♦ Pierwszy pasek musi być przyklejony idealnie pionowo. Dlatego przed jego przyklejeniem należy narysować na ścianie pionową linię pomocniczą, najlepiej posługując się poziomnicą. Jeśli sufit jest krzywy, przyklejamy pasek tak, żeby jego górna krawędź odstawała od ściany, a następnie rysujemy na niej ołówkiem kreskę odpowiednio do sufitu i odcinamy niepotrzebny kawałek nożyczkami. W taki sam sposób można dopasować pasek do listwy przypodłogowej. Aby na tapecie nie pojawiły się pęcherze ani fałdy, należy wykonywać szczotką tapeciarską ukośne ruchy, zawsze od środka na zewnątrz i z góry na dół. Jeśli mimo to na tapecie zrobią się pęcherze lub fałdy, można je naciąć żyletką, trochę otworzyć, posmarować klejem i ponownie przycisnąć do ściany.

♦ Tapety tekstylne lub wytłaczane, które trzeba pomalować farbą, należy przedtem dobrze wysuszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *