Sprzęgło hydrauliczne.
Po stronie pompy ciepła odpowiednio dobrana pompa obiegowa zapewnia stały, odpowiedni przepływ wody grzewczej. Po stronie ogrzewania można przyłączyć kilka różnych obwodów grzewczych, np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Jeśli po lewej i prawej stronie sprzęgła przepływy będą identyczne, to sprzęgło zachowuje się tak, jakby go w ogóle nie było. Jeśli nastąpią różnice przepływu między stroną lewą a prawą, to pojawi się strumień wyrównawczy zaznaczony na rysunku pionowymi strzałkami. Strumień wyrównawczy skierowany jest w dół, jeśli obwody grzewcze pobierają mniej wody grzewczej niż dostarcza jej pompa ciepła. W sytuacji przeciwnej, to znaczy wtedy, gdy obwody grzewcze pobierają więcej niż podaje pompa ciepła, strumień wyrównawczy płynie do góry, zgodnie z niebieską strzałką. W ten sposób można zapewnić wymagany stały przepływ wody grzewczej przez pompę ciepła, niezależnie od jego zmian w obwodach centralnego ogrzewania. Jest to szczególnie ważne, gdy grzejniki zaopatrzone są w regulowane termostaty.
Sprzęgło hydrauliczne.
Coraz częściej dąży się do tego, aby w dużych budynkach regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą oddzielnych termostatów. Nakazuje to zdrowy rozsądek, ale nie tylko. W wielu europejskich krajach jest to już regulowane odpowiednimi przepisami prawa.
Jeśli już układ grzewczy wyposażony jest w indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach, to ilość wody przepływającej w instalacji zmienia się w bardzo szerokich granicach. Jeśli otworzą się wszystkie zawory termostatyczne to mamy przepływ maksymalny, jeśli się zamkną to przepływ ustaje. No i oczywiście możliwa jest cała gama wartości pośrednich.
Nowoczesne elektronicznie regulowane pompy obiegowe są w stanie dopasować się do zmiennych warunków, ale dla samej pompy ciepła zmiany wielkości przepływu to duży, a nawet bardzo duży problem. Większość pomp ciepła nie ma możliwości modulacji mocy grzewczej. Bardzo niewiele zmienia tu fakt, że moc każdej pompy ciepła zmienia się wraz ze zmianą temperatury dolnego źródła. W przypadku pompy ciepła typu powietrze/woda są to zmiany bardzo duże, ale kierunek tych zmian jest niestety odwrotny do potrzeb, czyli gdy temperatura zewnętrzna się obniża i potrzeba więcej mocy grzewczej, to pompa ciepła dostarcza jej coraz mniej.
Oznacza to w praktyce, że regulacja mocy oddawanej do obwodu grzewczego polega tylko na włączaniu i wyłączaniu pompy ciepła, przy stałej wartości przepływu. Jeśli teraz zestawić ze sobą potrzeby regulacji przepływu w instalacji grzewczej i wymóg stałego (nominalnego) przepływu dla pompy ciepła, to stajemy przed technicznym problemem pogodzenia tych sprzeczności.