Wykres do oceny prawidłowości doboru sprzęgła.
Warto w tym momencie odejść od zasadniczego wątku i zastanowić się, co się stanie, gdyby ten problem zlekceważyć i po prostu zmieniać przepływ w pompie ciepła stosownie do aktualnego zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń. Pompa ciepła jeśli już pracuje, to musi oddać całą swoją moc do obwodu grzewczego. Jeśli z jakiegoś powodu obniży się szybkość przepływu, to automatycznie wzrośnie różnica temperatur zasilanie-powrót, zawsze bowiem obowiązuje zasada: moc = iloczyn przepływu i różnicy temperatur, czyli dla utrzymania tej samej mocy musi wzrosnąć temperatura, jeśli zmniejszył się przepływ.
Praca w wysokich temperaturach to niepotrzebne wydatki na energię elektryczną i zmniejszenie żywotności pompy ciepła. Jeśli przepływ zmaleje poniżej dopuszczalnej granicy, pompa ciepła wyłączy się awaryjnie i będzie potrzeba wezwania serwisu. Dlatego, projektując układ grzewczy z pompą ciepła dąży się do tego, aby zapewnić duży i najlepiej stały przepływ przy małej różnicy temperatur.
Wróćmy zatem do podstawowego problemu pogodzenia zmiennych przepływów w instalacji grzewczej i zalecanych stałych przepływów dla pompy ciepła. Do tego celu idealnym rozwiązaniem jest tak zwane sprzęgło hydrauliczne. W praktyce jest to zwykły pojemnik zaopatrzony w cztery króćce do podłączenia całej instalacji, czyli nic innego jak bufor równoległy, tyle tylko że o bardzo małej pojemności.
Wielkość sprzęgła hydraulicznego musi być dostosowana do wielkości przepływu po stronie pompy ciepła. Najważniejszym wymiarem sprzęgła jest jego średnica. Obok tego ważne są średnice przyłączy, które powinny odpowiadać średnicy rurociągów dochodzących do sprzęgła. Bardzo często sprzęgło hydrauliczne wyposażone jest w dodatkowe filtry, odpowietrzniki, tuleje do czujników temperatury i zawory upustowe. Dobrze dobrane sprzęgło hydrauliczne jest alternatywą dla zbiornika buforowego i jest stosowane coraz częściej, ma bowiem o wiele mniejsze gabaryty i niższą cenę.