Instalacja elektryczna pompy ciepła.
Producenci przygotowują maksymalnie przejrzyste i opisane listwy przyłączeniowe aby uniknąć pomyłek. W pompie ciepła nie da się uniknąć sąsiedztwa kontaktów sygnałów o napięciu kilku woltów i 400V. Pomyłka w okablowaniu może być kosztowna.
Zasilanie elektryczne.
Pompa ciepła po stronie zasilania musi być zabezpieczona potrójnym wyłącznikiem. W żadnym razie nie wolno stosować pojedynczych bezpieczników na każdą fazę, gdyż grozi to uszkodzeniem uzwojeń sprężarki, a na pewno spowoduje unieważnienie gwarancji. Sprawą fundamentalną jest właściwa kolejność faz. Zła kolejność powoduje odwrotny kierunek obrotów sprężarki pompy ciepła. Ale sama prawidłowa kolejność faz to jeszcze nie wszystko o co trzeba zadbać przy instalacji elektrycznej dla pompy. Ważne też jest automatyczne wykrywanie nadmiernych spadków napięć i asymetrii faz.
Markowe pompy ciepła mają wbudowany układ kontrolny zezwalający na pracę pompy tylko wtedy, gdy kolejność faz i ich parametry są właściwe. Pompy tańsze, które takich zabezpieczeń nie mają muszą być chronione zewnętrznie. To oznacza dodatkową instalację odpowiednich układów w skrzynce bezpiecznikowej budynku.
Połączenia elektryczne potrzebne do współpracy pompy ciepła z całym systemem grzewczym nie należą do łatwych i mogą być przeprowadzane tylko przez wyszkolonych fachowców. Generalnie jest tak, że do pompy ciepła doprowadzane jest zasilanie główne trójfazowe, a dopiero z kontrolera wychodzą szyny zasilające poszczególne pompy obiegowe, a nawet pompę cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej. Nie ma schematu uniwersalnego, który mógłby służyć za wzorzec do wykonania instalacji elektrycznej. Każda marka ma swoje specyficzne rozwiązania, dlatego w każdym konkretnym przypadku należy się ściśle trzymać zaleceń i wskazówek podanych w materiałach producenta.