Do czego jest potrzebny zbiornik buforowy? cz.2

Pompa ciepła z buforem równoległym.
Po lewej stronie obwód źródła ciepła wraz z pompa obiegową i naczyniem przeponowym. Nad pompą ciepła równoległy zasobnik buforowy. Po lewej stronie zasobnika rurociąg ogrzewania wraz z pompą obiegową.

Nie zawsze da się dobrać zbiornik o pojemności dokładnie takiej jak wynika z obliczeń. Dlatego w przypadku wątpliwości przy wyborze wielkości zbiornika trzeba się kierować następującą zasadą: zbyt mały zbiornik powoduje częstsze włączania i wyłączania sprężarki i tym samym zmniejsza jej trwałość. Zbiornik zbyt duży (jeśli jest dobrze izolowany) nie stanowi problemu.

Bufor potrzebny jest prawie zawsze dla pompy powietrze-woda. Ma on zapewnić zapas ciepła potrzebnego do odszraniania parownika.

Niestety każdy bufor wnosi do układu nieuniknione straty, gdzie zastosowano dodatkowa pompę obiegową. Bufor także zajmuje miejsce w kotłowni. Dlatego nie można się dziwić, że istnieje tendencja do rezygnacji z bufora. Można to zrobić, ale z rozwagą. Jeśli się zaprojektuje poprawny system grzewczy nie wymagający bufora, to dobrze, gdyż zostają wyeliminowane wady wymienione powyżej.

Pora zatem na wyszczególnienie wszystkich warunków, które muszą być spełnione aby bufor stał się niepotrzebny:
–    w obiekcie musi być ogrzewanie podłogowe dające odpowiednią bezwładność;
–    jeśli przewidziane są radiatory, to muszą być zaprojektowane do pracy z taką samą temperaturą zasilania jak ogrzewanie podłogowe;
–    obwody ogrzewania podłogowego nie mogą być wyposażone w termostaty, muszą być cały czas otwarte;
–    jeśli radiatory mają mieć termostaty, to nawet po zamknięciu wszystkich termostatów musi być zapewniony nominalny przepływ w obwodzie grzewczym.

Bardzo często w budynkach stosuje się mieszane typy grzejników oraz różne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego, wtedy każdy z obwodów będzie mieć swoją własną temperaturę pracy oraz własny nominalny przepływ. W efekcie musimy stosować tyle pomp obiegowych ile jest obwodów, co prowadzi do tego, że bufor równoległy staje się niezbędny, chyba że zastosujemy sprzęgło hydrauliczne.

Bufor równoległy.
Bufor włączony w obwód równolegle pełni podobną rolę jak bufor szeregowy, a dodatkowo uniezależnia przepływy w instalacji grzewczej od przepływu w samej pompie ciepła