Wybierając dom lub mieszkanie

Równie istotna jak wybór miejsca do zamieszkania, jest technologia i materiały, z których został wybudowany dom. Większość z nas kupuje domy i mieszkania już gotowe, co może być korzystne w wypadku starszych domów, zbudowanych w zdrowej technologii. Na ogół domy wybudowane do połowy tego wieku były z kamienia, cegły lub drewna. W takich domach pewnym niebezpieczeństwem mogą być podłogi i drewniane szafki malowane farbami zawierającymi toksyczne substancje, których nie można do końca usunąć, a także zabezpieczenie drewna toksycznymi substancjami. Obecnie stosowane metody zapobiegania gniciu i niszczeniu drewna przez szkodniki są znacznie mniej szkodliwe. Pewnym problemem mogą być też stosowane dawniej materiały zawierające azbest.

Inną zaletą starszych domów jest również to, że były one budowane solidniej, z twardszych, lepszych, bardziej dźwiękochłonnych materiałów. W domach tych jesteśmy więc mniej narażeni na hałas. Poza tym pomieszczenia są przeważnie wyższe niż we współczesnych mieszkaniach, co umożliwia znacznie lepszy swobodny obieg powietrza.

Szukając domu lub mieszkania, które bez trudu będziesz mógł zamienić w przyjazne miejsce, weź pod uwagę:

• Rodzaj zastosowanych chemikaliów – w jaki sposób były konserwowane elementy drewniane budynku, rodzaj izolacji w ścianach i stopień ich zawilgocenia.

• Obecność zbiorników paliwa – nie powinny znajdować się wewnątrz domu lub garażu stanowiącego integralną część domu. Zorientuj się, jak duże jest zużycie paliwa i energii elektrycznej.

• Materiały budowlane – zarówno elewacja zewnętrzna, jak i wnętrze; wybieraj domy lub mieszkania o grubych ścianach, solidnych drewnianych podłogach, drzwiach, boazeriach. Wykończone płytkami ceramicznymi, korkiem, kamieniem, cegłą. Unikaj domów wykończonych tworzywami sztucznymi, w tym laminatowych boazerii, podłogowych wykładzin winylowych.

• Przestrzeń – najlepiej jeżeli przyszły dom lub mieszkanie obfituje w dużą liczbę schowków i zakamarków – strychy, piwnice, pakamery, spiżarnie i dobudówki, które mogą zostać zagospodarowane i powiększyć część kuchenną. Najmniejszy ogródek lub trawnik z przodu i tyłu budynku zawsze stanowi osłonę przed kurzem i hałasem ulicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *