Naturalny pokój dzienny

Pokój dzienny jest tym pomieszczeniem, które powinno pełnić wieloraką rolę. Tutaj właśnie odbywają się rodzinne uroczystości, tutaj zapraszamy gości, tu wreszcie pragniemy odpoczywać. Zmieniające się pory roku wytyczają rytm życia, do którego się dostosowujemy – nasze miejsca zamieszkania też powinny być do nich ściśle dostosowane W wielkich wiejskich dworach w XIX-wiecznej Rosji znajdowały się oddzielne apartamenty letnie i zimowe.

W wielu krajach ludzie starają się wyjeżdżać w lecie do apartamentów lub domów położonych z dala od miast, a w gorącym klimacie – do chłodniejszych dolin w górach

Coraz większą popularnością cieszą się weekendowe domy letnie, gdzie szukamy odpoczynku w dni wolne od pracy. Jeśli nie mamy takich możliwości, starajmy się nasze mieszkania urządzić tak, by było je łatwiej dostosować do zmieniających się pór roku.

Ten pokój dzienny w Santa Fe (Nowy Meksyk) w sposób doskonały łączy ze sobą elementy tradycyjnego pokoju z nowoczesnymi rozwiązaniami. Punktem centralnym jest umiejscowiony w rogu kominek, wokół którego zostały ustawione wygodne kanapy. Ta część pokoju, zasłaniana ciężką kurtyną lub przesuwanymi drzwiami, jest najbardziej wykorzystywana w zimie, tworząc przytul ny mini-pokój w czasie chłodnych, wietrznych wieczorów. Druga przeszklona część, pełna słońca, powietrza i roślin, tworzy przestrzeń przejściową między tamtym pomieszczeniem, a zewnętrznym ogrodem. Zadaszenie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, gdy słońce jest wysoko. W zimie pomieszczenie jest ogrzewane energią słoneczną, gromadzoną w dobrze odizolowanej podłodze. Podwójnie przeszklone okna, z górną i dolną wentylacją, są zabezpieczone dodatkowo osłonami przed uciekaniem ciepła w zimie. W lecie wnętrze jest chłodne, dzięki przewietrzaniu na przestrzał.

Grube ściany z cegły suszonej na słońcu są pełne zaokrągleń, murków, wnęk, bez ostrych kątów. Wnętrze jest utrzymane w naturalnych barwach, z dywanikami i poduszkami z naturalnych, niebarwionych włókien i glinianymi naczyniami.

Kominek jest głównym punktem tego naturalnego pokoju dziennego. Tutaj palenisko zostało umieszczone wewnątrz pieca o wysokim stopniu spalania i dużej sprawności; uzyskane ciepło jest rozprowadzane kanałami; filtry zmniejszają w znacznym stopniu zanieczyszczenie produktami spalania. Ściany wykończone nietoksycznymi, wodnymi farbami lub w ogóle nie malowane, sprawiają, że pokój „oddycha”- następuje naturalna dyfuzyjna wentylacja i wymiana ciepła.

Drewniany sufit, tak jak ściany, zapewnia odpowiednią wilgotność, regulując klimat pomieszczenia. Ceramiczne płytki na podłodze i gruba warstwa betonu i kamieni pod nimi kumulują energię słoneczną i oddają ją w razie ochłodzenia. Ogrzewanie podłogowe – system rur z wodą podgrzewaną w kominkowym piecu -pozwala przez cały rok na łatwe regulowanie temperatury i dostosowanie jej do warunków panujących na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *