Tradycyjnie ważne punkty w mieszkaniu

Drzwi i okna należą bez wątpienia do jednych z najważniejszych punktów w mieszkaniu. Od zawsze otwieraliśmy drzwi na oścież, by przyjąć zaproszonych gości bądź zamykaliśmy je szczelnie przed nieoczekiwanym intruzem. Drzwi stanowiły i nadal stanowią tę barierę bezpieczeństwa, która oddziela nas od świata zewnętrznego i pozwala na zachowanie prywatności. W dawnych czasach drzwi miały także strzec dostępu złym siłom i duchom. Dlatego w próg wkopywano noże, kawałki włóczni i innej białej broni. W XX wieku zaczęliśmy nad drzwiami umieszczać przedmioty symbolizujące pomyślność i szczęście, na przykład podkowę. W Chinach drzwi frontowe malowane są na kolor czerwony, który w tamtejszej kulturze symbolizuje szczęście, i skierowane na wschód, na powitanie Słońca, a wraz z nim darów, jakie niesie Matka-Ziemia. Okiennice pokrywane są również symbolicznymi malunkami, a wiszące w oknach szklane wisiorki i lusterka mają odpędzić złe demony.

Od zarania ludzkości ogień był jedną z najważniejszych sił, które człowiek okiełznał i obrócił sobie na pożytek. Dlatego już w najwcześniejszych osadach ognisko usytuowane było w centralnym punkcie.

Ogień jednak zawsze stanowił także niebezpieczny żywioł, dlatego konieczne były zabezpieczenia. Wielkie otwarte paleniska zaczęto obudowywać, a obudowy pokrywać ochronnymi symbolami. W tradycji zachodniej nadal trudno sobie wyobrazić pokój dzienny bez tradycyjnego kominka; płonący w nim ogień symbolizuje domowe ognisko. Rzadko kominek jest jedynym źródłem ogrzewania, gdyż jest on mało efektywny i powoduje zanieczyszczenie powietrza.

Miejsca spotkań

Wspólny posiłek służył od zawsze zespoleniu rodziny, stąd tradycja zasiadania do obiadu o jednej porze, kiedy wszyscy gromadzą się w kuchni lub jadalni, najlepiej wokół okrągłego stołu, by nie tylko wspólnie jeść, ale i rozmawiać o wydarzeniach mijającego dnia.

W krajach o gorącym klimacie życie domowe w dużej mierze przenoszone jest na zewnątrz. Bardzo często role tradycyjnego pokoju dziennego przez szereg miesięcy w roku pełni weranda, obszerny taras, czy też ogrodowa altana. Takie „nieformalne” spotkania bliżej przyrody, z rodziną i przyjaciółmi przyczyniają się do życia w zgodzie ze światem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *