Nieprzyjemne zapachy

Nieprzyjemne zapachy

♦ Woda z kwiatów nie będzie brzydko pachnieć, jeśli dodamy do niej trochę cukru.

♦ Termosy i plastikowe pojemniki można łatwo oczyścić i pozbawić nieprzyjemnego zapachu. W tym celu należy po umyciu napełnić je gorącą wodą z sodą lub proszkiem do pieczenia (tylko do 3/4 wysokości), odstawić na jakiś czas, a następnie wypłukać gorącą, czystą wodą.

♦ Zapach farby częściowo usuniemy, ustawiając w pomieszczeniu miseczki napełnione solą.

♦ Zapach ryby nie będzie odczuwalny w całym mieszkaniu, jeśli wymyjemy zimną wodą wszystkie powierzchnie, które miały z nią kontakt. Dotyczy to zarówno rąk, jak i deseczki lub naczyń. Podczas przyrządzania ryby można włożyć między garnek i przykrywkę ściereczkę nasączoną octem. Ściereczka powinna być tak zamocowana, żeby nie utrudniała podnoszenia przykrywki w celu kontrolowania potrawy. Innym sposobem jest dodanie do wody, w której będzie gotowana ryba, kawałka imbiru lub cynamonu. Po posiłku wszystkie naczynia myjemy zimną wodą, wycieramy solą, octem lub sokiem z cytryny i dopiero wówczas używamy płynu do naczyń.

♦ Zapach ryby, cebuli oraz czosnku, utrzymujący się na nożu, deseczce, blacie kuchennym i rękach, znika po spłukaniu ich zimną wodą, nasmarowaniu na krótko pastą do zębów i ponownym spłukaniu.

♦ Zapach pozostawiany przez koty można usunąć, ustawiając miskę z esencją octową w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy.

♦ Zapach wypalonych papierosów i dymu będzie mniej intensywny, jeśli od razu wywietrzymy pokój. Dodatkowo można postawić w pokoju miseczkę wypełnioną octem lub położyć wacik nasączony kilkoma kroplami olejku cytrynowego. Innymi środkami usuwającymi zapach papierosów są zapalone świece, liście laurowe lub tarta gałka muszkatołowa.

♦ Aby usunąć woń dymu tytoniowego z odzieży, trzeba ją dobrze wywietrzyć na balkonie lub w łazience.

♦ Do szafy z ubraniami należy – w celu polepszenia zapachu -włożyć chusteczkę skropioną perfumami lub wonnym olejkiem, woreczek z suszonymi kwiatami lub mydełko.

♦ Brzydki zapach z wyściełanych mebli usuniemy, wycierając je ściereczką nasączoną octem.

♦ Jeżeli w lodówce brzydko pachnie, należy ustawić w niej miseczkę ze świeżym mlekiem lub wstawić na jeden dzień otwartą butelkę z octem. Po każdym myciu lodówki trzeba ją wytrzeć czystą wodą zmieszaną z niewielką ilością octu i włożyć do niej kawałeczek laski wanilii.

♦ Jeśli walizka ze skóry lub tworzywa sztucznego lekko zatęchła, należy ją wytrzeć ściereczką zwilżoną w occie i zostawić na kilka dni, aby wywietrzała.

♦ Woń lekarstw można usunąć, rozstawiając w pokoju miseczki z octem.

♦ Pojemnik na śmieci nie będzie wydzielał przykrego zapachu, jeśli pokryje się jego dno żwirkiem dla kotów. Aby odpadki nie przyklejały się do dna, trzeba wyłożyć kosz papierem gazetowym i włożyć do środka worek na śmieci.

♦ Zapach oleju ze smażenia będzie mniej intensywny, jeśli dodamy do niego gałązkę natki pietruszki.

♦ Zapach potu utrzymujący się w odzieży staje się jeszcze bardziej intensywny, jeśli włoży się ubranie po raz drugi. Dlatego należy od razu prać przepocone rzeczy.

♦ Brzydki zapach z toalety można usunąć, trzymając nad nią zapaloną zapałkę.

♦ Szczotka do ubikacji nie będzie wydzielać nieprzyjemnej woni, jeśli wiejemy na dno stojaka od szczotki niewielką ilość wody z octem lub włożymy resztkę pachnącego mydła.

♦ Po zajęciach sportowych warto wypełnić tenisówki żwirkiem dla kotów, który częściowo usunie z nich zapach potu.

♦ Przyjemny zapach w mieszkaniu daje skropienie filtra odkurzacza kilkoma kroplami perfum. Można również stosować pachnące świece albo skropić zimne żarówki perfumami. Po zapaleniu światła zapach będzie się rozchodził po całym mieszkaniu.