Buty
♦ Buty z gładkiej lub deseniowanej skóry będą długo służyć, jeśli przed pierwszym włożeniem nasmarujemy je naturalnym woskiem, olejem albo bezbarwną pastą i odstawimy na noc, aby dobrze wyschły. Następnego dnia należy wypolerować buty. do połysku. Doskonałym środkiem do konserwacji butów są preparaty natłuszczające. Można je stosować do wszystkich kolorów skóry.
♦ Aby nadać butom piękny połysk, nie musimy używać pasty. Wystarczy je natrzeć niewielką ilością kremu do rąk albo resztką kremu chroniącego przed słońcem i wypolerować starą pończochą.
♦ Od czasu do czasu trzeba buty impregnować.
♦ Ślady wody na butach skórzanych można przetrzeć przekrojoną cebulą.
♦ Ślady wody na butach wyposażonych w powłokę z perlonu albo nylonu usuwamy wodą z mydłem o temperaturze pokojowej albo spirytusem. Następnie wypychamy buty białym papierem i suszymy (nie wolno ich stawiać na kaloryferach).
♦ Zacieki po śniegu na butach z gładkiej skóry należy dobrze wysuszyć, a potem wytrzeć niewielką ilością nafty albo umyć wodą destylowaną i mydłem do czyszczenia skóry (sklepy z wyposażeniem do jazdy konnej). Następnie wypchać buty papierem i wysuszyć. Nie wolno suszyć butów na grzejnikach, ponieważ silne ogrzewanie powoduje, że skóra staje się szorstka i łamliwa. Na koniec smaruje się buty kremem i impregnuje.
♦ Ślady po śniegu na butach zamszowych i butach ze skóry welu-rowej ostrożnie zmywa się delikatnym środkiem do prania i szczoteczką. Aby wyprostować włoski, trzeba potrzymać buty nad parą, a następnie dobrze wysuszyć (ale nie na grzejniku) i spryskać specjalnym sprayem, który je ponownie zaimpregnuje i odświeży kolor.
♦ Buty, na których są zacieki od soli, czyścimy wodą z octem (1:1).
♦ Do pielęgnacji butów ze skóry anilinowej powinno się stosować wyłącznie łagodne i niezawierające tłuszczu preparaty albo spryskać je przed pierwszym użyciem sprayem impregnującym. Butów nie można mocno nacierać, aby nie pozostały plamy.
♦ Buty wodoodporne smaruje się cienką warstwą środka natłuszczającego do butów sportowych albo oliwą do skóry.
♦ Rysy na butach z białej skóry likwiduje się specjalnym lakierem. Rysy na złoconych butach można natrzeć białą pastą do zębów, wypolerować i pomalować sztyftem lub farbą do malowania tkanin.
♦ Do czyszczenia butów lakierowanych nie wolno używać żadnych zwykłych past, które niszczą lakier. Można je nasmarować olejem rycynowym lub oliwą do pielęgnacji lakierowanej skóry albo czyścić specjalnym preparatem do lakierowanej skóry. Zmatowiałą skórę należy natrzeć mlekiem, pozostawić, aby wsiąkło, a następnie dokładnie wytrzeć. Ciemne rysy na jasnej lakierowanej skórze czyści się wilgotną ściereczką i szarym mydłem.
♦ Buty lniane i tenisówki przed pierwszym włożeniem zabezpieczamy krochmalem w sprayu, lakierem do włosów albo sprayem impregnującym. Dzięki temu nie będą się szybko brudzić ani wchłaniać wody i łatwiej je będzie wyczyścić. Do czyszczenia można używać pianki do dywanów i szczoteczki do zębów lub włożyć buty do starej poszewki i wyprać w pralce w temperaturze 30°C (nie wirować!), a następnie wypchać je papierem i odstawić, aby wyschły. Na koniec można je zabezpieczyć dostępną w handlu białą pastą do obuwia sportowego albo spryskać krochmalem, lakierem do włosów lub sprayem impregnującym.
♦ Buty z brokatu czyścimy szmatką zanurzoną w spirytusie (destylacie) winnym.
♦ Buty z aksamitu impregnujemy od razu po zakupie i od czasu do czasu powtarzamy zabieg. Zabrudzenia usuwamy specjalnym preparatem do czyszczenia tkanin (pianka), a następnie wkładamy buty na prawidła i odstawiamy, aby wyschły.
♦ Buty ze skóry gadów natłuszczamy oliwą do pielęgnacji skóry lakierowanej, kremem zawierającym wosk pszczeli albo olejkiem z awokado. Do czyszczenia można również używać specjalnej pianki dostępnej w specjalistycznych sklepach.
♦ Buty z cholewką trzeba włożyć na specjalne prawidła albo wypchać zwiniętymi gazetami. Do impregnacji można użyć wosku pszczelego, preparatów natłuszczających albo sprayu do impregnacji skóry.
♦ Przemoczone buty z zamszu trzeba od razu wysuszyć, a następnie usunąć brud i plamy z wody specjalną szczotką do zamszu, szczotką nylonową lub z drutu miedzianego albo bardzo drobnym papierem ściernym, pumeksem lub wytrzeć czystą gumką.
♦ Aby uchronić stopy przed poceniem, należy użyć sprayu do stóp albo posypać je talkiem dla niemowląt. Spryskujemy też wnętrze buta. Jeżeli chce się usunąć przykry zapach z butów sportowych, trzeba po skończonym treningu wsypać do nich żwirek dla kotów i zostawić na całą noc.
♦ Zbyt ciasne buty ze skóry można trochę rozciągnąć, smarując wewnętrzną stronę skóry czystym spirytusem. Następnie należy włożyć buty na nogi, aby się rozciągnęły i dopasowały do kształtu stopy.
♦ Czasami uwiera pięta buta, wówczas trzeba coś pod nią podłożyć i lekko wyklepać młotkiem.
♦ Buty, które farbują stopy lub skarpetki, można mocno spryskać od środka sprayem impregnującym albo lakierem do włosów. Innym sposobem jest pomalowanie farbujących miejsc bezbarwnym lakierem, np. do paznokci (niestety, lakier trochę utwardza skórę) albo natarcie ich octem.
♦ Skórzane zelówki będą bardziej odporne na działanie wody, jeśli posmarujemy je pokostem albo terpentyną. Nowe zelówki należy natrzeć olejem lnianym i co jakiś czas zabieg powtarzać (za każdym razem olej powinien całkowicie wsiąknąć w skórę, co zwykle trwa kilka godzin). Jeśli skórzane zelówki skrzypią, trzeba je wysmarować ciepłym olejem lnianym lub rycynowym i pozostawić, aby dobrze nasiąkły. Dzięki temu staną się także bardziej elastyczne. Zbyt śliskie zelówki można trochę zetrzeć papierem ściernym.
♦ Aby buty nie ślizgały się na lodzie, należy podkleić zelówki i obcasy paskami filcu albo plastra.
♦ Korkowe zelówki nowych butów trzeba pomalować bezbarwnym lakierem (np. do paznokci). Dzięki temu korek nie będzie się kruszył.
♦ Rzemyki sandałów nie będą spadać i obcierać stóp, jeśli podklei się je cienkim paskiem samoprzylepnej pianki.
♦ Po sezonie należy buty dobrze oczyścić, wypastować, wsunąć na prawidła i włożyć do worka. Przechowywać w suchym miejscu.