Świat zachodni jest nastawiony na konsumpcję na masową skalę. Potężne kampanie reklamowe przekonują o konieczności posiadania najnowszych produktów. Konsumujemy cenne i niezastąpione bogactwa naturalne w coraz szybszym tempie, nie zwracając uwagi na to, że zasoby te wyczerpują się i w niedalekiej przyszłości nie będą już mogły zaspokoić popytu. W dodatku wysoka konsumpcja w krajach bogatych czyni kraje biedne jeszcze biedniejszymi. Sami sobie szykujemy kryzys w przyszłości.
Materiały rzadkie i przetworzone
Wytworzenie każdego materiału wymaga zużycia pewnej energii, produkcja materiałów wysoko przetworzonych pochłania jej zdecydowanie najwięcej. Materiały takie, jak metale czy tworzywa sztuczne uzyskiwane są przy ogromnym zużyciu energii, natomiast drewno i kamień są znacznie łatwiej pozyskiwane, zwłaszcza jeżeli pochodzą z lokalnych źródeł i nie muszą być transportowane z innych regionów czy krajów.
Rażącym przykładem marnotrawstwa jest produkcja tworzyw sztucznych z ropy naftowej, której źródła są ograniczone. Dodatkowo proces ich wytwarzania jest bardzo energochłonny. Ponad 30% tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii służy do produkcji opakowań, raz użytych, a następnie wyrzucanych. Tworzywa sztuczne powinny być uważane za jeden z najcenniejszych wysoko przetworzonych materiałów; zamiast tego stały się symbolem marnotrawstwa.
Żywotność wielu współczesnych produktów jest niewątpliwie po części dyktowana zmianami w modzie.
W przeszłości było możliwe usuwanie uszkodzeń rozmaitych urządzeń przy minimum wysiłku, obecnie zmierza się do budowania urządzeń o takim stopniu złożoności, że ich wymiana, a nie naprawa, jest tańsza i łatwiejsza.