Lokalizacja i usytuowanie względem słońca

Przy ustalaniu lokalizacji przestrzeni mieszkalnych najważniejsze jest prawidłowe oświetlenie ich światłem dziennym, z uwzględnieniem nasłonecznienia. W klimacie zimnym i umiarkowanym pokój dzienny powinien się znajdować po stronie słonecznej budynku. Pomieszczenia położone w sektorze obejmującym kąt 30° na wschód i 30° na zachód od kierunku południowego (na półkuli północnej – północnego) mają najwięcej słońca w południe, szczególnie w zimie, kiedy Słońce jest nisko. Dobrze, gdy sypialnia i kuchnia z jadalnią są usytuowane od strony wschodniej. Pokoje od strony zachodniej, chociaż mają piękny widok na zachodzące Słońce, są w późne letnie popołudnia silnie nagrzewane. Przy dobrym rozkładzie spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze, a także pokój do pracy znajdują się po stronie północnej (południowej na półkuli południowej), gdzie mają stałe zaciemnienia, w związku z czym są najchłodniejsze.

W klimacie ciepłym i gorącym, obowiązuje zasada odwrotna. Sypialnie, jeśli nie są ocienione arkadami bądź werandą, lepiej jest lokalizować od północy; to samo dotyczy pokoju dziennego. Na obszarach gorących o dużej wilgotności, zasadnicze znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej wentylacji – umieszczone dokładnie na przeciw siebie okna tworzą naturalny system przeciągów, co często zapewnia wystarczającą klimatyzację. Bardzo istotne jest także właściwe zaprojektowanie ogrodu, tak aby drzewa o dużych liściach przesłaniały front budynku. Również oczka wodne, czy ogrodowe fontanny stanowią ochłodę przed obezwładniającym letnim upałem, ułatwiając jego przetrwanie.

W klimacie kontynentalnym, gdzie zimy bywają ostre i mroźne, a lata suche i gorące optymalnym rozwiązaniem byłoby zmienianie przeznaczenia niektórych pomieszczeń, w zależności od panującej na dworze aury. Nie zawsze jest to jednak możliwe i trzeba wybrać jakieś najlepsze rozwiązanie.

W klimacie zimnym i umiarkowanym przestrzenie mieszkalne powinny być usytuowane po południowej stronie -dla zdrowia, możliwości hodowania roślin i zaoszczędzenia energii.

Właściwym środowiskiem „do życia” jest ten dźwięko-szczelny, ekologiczny dom, harmonijnie wkomponowany w otoczenie, dzięki pełnej słońca przestrzeni mieszkalnej z przeszklonymi ścianami i wieloma roślinami.