Wentylacja i klimatyzacja cz.1

Główne źródła wytwarzania wilgoci.

Brak wymiany powietrza w budynku prowadzi nieuchronnie do ciągłego wzrostu wilgoci. Czteroosobowa rodzina wprowadza dziennie do powietrza w postaci pary wodnej około 10 litrów wody. Wilgoć ta bierze się z oddychania, prania, gotowania potraw, podlewania kwiatów itp. Jeśli się tej pary wodnej nie usunie poprzez wentylowanie, to skutki są bardzo nieprzyjemne. Jeśli wentylowanie polega na prostym wietrzeniu czyli zamianie powietrza zużytego ale ogrzanego na świeże zimne, to powoduje to wzrost kosztów ogrzewania nawet o 70%.

Wentylacja i klimatyzacja

W trosce o jak najmniejszą ucieczkę kosztownego ciepła, współczesne domy są bardzo szczelne. Z punktu widzenia techniki grzewczej jest to w porządku, .ile jednocześnie ten fakt ma niepożądany skutek uboczny czyli brak dopływu świeżego powietrza. Dawne budownictwo z nieszczelną stolarką i przepuszczalnymi ścianami było z punktu widzenia techniki wentylacyjnej niezłe. Do uzyskania niezbędnych ilości świeżego powietrza wystarczała wentylacja grawitacyjna, czyli pionowe kanały wentylacyjne i kratki w pomieszczeniach oraz szczeliny w stolarce drzwiowej i okiennej.

W języku potocznym klimatyzacja to chłodzenie powietrza. Dlatego urządzenia schładzające nazywane są (bardzo nieprecyzyjnie) klimatyzatorami, tymczasem klimatyzacja to jest obróbka powietrza zapewniająca jego odpowiednią temperaturę, wilgotność, zawartość świeżego powietrza oraz usunięcie szkodliwych zapachów. Ponieważ jest mało prawdopodobne, abyśmy mogli zmienić przyzwyczajenia językowe, będziemy używać tej mylącej nazwy i pozostaniemy przy pojęciu klimatyzator, wszakże z pełną świadomością, że wypełnia on tylko część zadań, które stoją przed prawdziwą klimatyzacją.

Ale żeby czuć się dobrze we własnych czterech ścianach potrzeba dostarczać ciągle świeżego powietrza. Brak wymiany powietrza w budynku prowadzi nieuchronnie do ciągłego wzrostu wilgoci. Wilgoć zawarta w powietrzu jest wrogiem bardzo groźnym, bo niewidzialnym. Trzeba pamiętać zawsze o tym, że para wodna jest całkowicie niewidoczna. To co widzimy nad parującym garnkiem nie jest parą tylko wodą powstałą w wyniku skroplenia pary po zderzeniu z chłodniejszym powietrzem. Jak duża ilość wody w postaci pary przenika do powietrza, zwiększając jego wilgotność, pokazano na rysunku na górze.