Malowanie mieszkania

Malowanie mieszkania.

♦ Przed nałożeniem nowej farby olejnej sprawdźmy, czy trzeba usunąć starą farbę, czy wystarczy ją odpowiednio przygotować. Jeśli powierzchnia przeznaczona do malowania jest nierówna i porysowana, oraz składa się z kilku warstw starej farby, należy je całkowicie usunąć. Można to zrobić, nakładając alkaliczny środek do zmywania lub płynny amoniak, albo przy użyciu lutownicy lub innego źródła ciepła.

♦ Zmywacz nanosi się pędzlem równomiernie na całej powierzchni i pozostawia go na dłuższy czas, aby dobrze zmiękczył farbę. Następnie usuwa farbę szpachelką.

♦ Gorące powietrze rozmiękcza farbę; można ją potem łatwo usunąć szpachelką. Stosując zmywacz lub gorące powietrze, uchronimy się przed uciążliwym pyłem, który zwykle powstaje przy usuwaniu starej farby, ale jednocześnie jesteśmy narażeni na działanie wydzielanych przez nie szkodliwych dla zdrowia oparów. Dlatego podczas pracy zawsze przestrzegajmy wskazówek producenta, umieszczonych na opakowaniu zmywacza, zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia i ochronę dróg oddechowych (maska ochronna na usta i nos lub wilgotna ściereczką).

Przygotujmy plastikowe torebki, które w razie potrzeby włożymy na zabrudzone buty. Dzięki temu szybko odbierzemy telefon lub otworzymy drzwi.

♦ Usuwanie starej farby lub obróbka jej powierzchni za pomocą szlifierki lub papieru ściernego powoduje powstanie dużej ilości pyłu, który jest również szkodliwy dla zdrowia. Dlatego podczas pracy należy stale odkurzać pył i założyć maskę ochronną na usta i nos.

♦ Do wszystkich robót malarskich używajmy rękawic ochronnych. Przed rozpoczęciem pracy posmarujmy ręce wazeliną lub inną substancją zawierającą tłuszcz. Dzięki temu łatwo je będzie później oczyścić.

♦ Aby nie zachlapać farbą podłogi, trzeba ją przed rozpoczęciem malowania przykryć folią.

♦ Podłogę kamienną, drewnianą lub z tworzywa sztucznego można wcześniej lekko zwilżyć. Dzięki temu bez trudu usunie się z niej odpryski z farby.

Nie warto „oszczędzać” na czasie i rezygnować z warstwy gruntującej. Bez niej farba nie pokryje dobrze powierzchni i będzie szybko odpadać. Nakładając pierwszą warstwę farby na drewno, koniecznie stosujmy pokost.

Farby na bazie wodnej są przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ zawierają mniej szkodliwych substancji i wydzielają mniej intensywny zapach niż farby nitro. Ich dodatkową zaletą jest to, że można je rozcieńczać zwykłą wodą.

♦ Aby uniknąć uciążliwego usuwania odprysków z farby na powierzchniach sąsiadujących z tą malowaną, np. na szybie okiennej lub na ścianach, warto je wcześniej okleić taśmą klejącą. Odpryski farby na szkle można łatwo usunąć żyletką.

♦ Na dużych powierzchniach wygodne jest używanie zamiast pędzla – wałka do malowania, który pokrywa ścianę równomierną warstwą farby.

♦ Grzejniki podczas malowania powinny być lekko ciepłe, dzięki czemu łatwo je będzie pokryć równomierną warstwą farby. Po zakończeniu malowania należy trochę podkręcić kaloryfery, aby farba szybciej wyschła.

♦ Malując schody, pamiętajmy o tym, że najpierw trzeba pokrywać farbą co drugi stopień. Dzięki temu będzie można z nich korzystać. Świeżo malowane stopnie zaznaczamy, przyklejając z boku (np. na ścianie lub na poręczy) kolorową taśmę.

♦ Aby uniknąć wypadków na niezbyt dobrze oświetlonych schodach do piwnicy, namalujmy wokół krawędzi każdego stopnia pas białej lub odblaskowej farby szerokości około 5 cm. jeśli nie chcemy malować wszystkich schodków, pomalujmy przynajmniej ich pierwszy i ostatni stopień. Przed poślizgiem uchroni posypanie świeżo wymalowanych pasów drobnym piaskiem albo wymieszanie go z farbą na początku.

♦ Jeśli chcemy pomalować drzwi, wyjmijmy je z zawiasów i zdejmijmy klamkę oraz osłonę zamka. Następnie ułóżmy drzwi płasko na dwóch podporach. Dzięki temu łatwiej je pomalujemy, a farba rozłoży się równomiernie na całej powierzchni. Jeśli to konieczne, usuńmy najpierw warstwę starej farby albo przygotujmy ją przy użyciu papieru ściernego. Ewentualne nierówności, zarysowania i niepotrzebne dziury można wyrównać masą szpachlową. Następnie równomiernie zagruntujmy powierzchnię, malując ją wałkiem, tak aby nie spływały po niej „krople” z farby.

♦ Kiedy podkład wyschnie, odwracamy drzwi na drugą stronę i przygotowujemy oraz gruntujemy drugą powierzchnię. Po wyschnięciu podkładu malujemy drzwi wałkiem. Jeśli nie chcemy odkręcać klamki, osłony zamka i zawiasów, musimy je wcześniej pokryć grubą warstwą wazeliny lub innego tłuszczu, albo okleić taśmą klejącą, która ochroni przed zabrudzeniem.

Do mieszania farby doskonale nadaje się stara trzepaczka do jajek („rózga”).

Zadbajmy o dobrą wentylację w pomieszczeniach, w których malujemy ściany lub meble. Pamiętajmy, że wiele farb zawiera szkodliwe dla zdrowia rozpuszczalniki.

♦ Aby uniknąć zabrudzeń przy malowaniu mebli ogrodowych (np. przez krople deszczu lub liście), najlepiej malować je w zamkniętym pomieszczeniu (np. w pokoju, piwnicy lub garażu). Zanim wystawimy je do ogródka, farba musi dobrze wyschnąć.

♦ Po skończonym malowaniu trzeba dobrze przykryć farbę wieczkiem (można je dodatkowo uszczelnić kitem lub masą plastyczną) i postawić puszkę do góry dnem.

♦ Warstwa farby będzie trwalsza, a jej zapach mniej intensywny, jeśli po wyschnięciu przetrzemy farbę ściereczką nasączoną octem. Niewielkie uszkodzenia białej farby na grzejnikach, białej tapecie lub ramach okna można zamaskować korektorem w płynie.

♦ Używane pędzle służą lepiej niż nowe, ponieważ są już dobrze wyrobione i zostawiają mniej „włosków”. Dlatego zanim użyjemy nowego pędzla, namoczmy go na dłuższy czas (np. na całą noc) w ciepłej wodzie z mydłem lub z solą.

Często się zdarza, że pędzel wpada do puszki lub pojemnika z farbą. Unikniemy tego, jeśli zamocujemy na końcu trzonka drut (można wyciąć na trzonku rowek albo wywiercić w nim otwór). Końce drutu skręcamy razem i zginamy je w haczyk, na którym można powiesić pędzel na krawędzi puszki lub pojemnika z farbą.

♦ Szczecinę pędzla zanurzamy w farbie tylko do jednej trzeciej wysokości i zawsze lekko go wycieramy o brzeg puszki. Dzięki temu farba nie będzie kapać na podłogę i równomiernie rozłoży się na malowanej powierzchni.

♦ Aby uniknąć zabrudzenia rąk i trzonka pędzla podczas malowania sufitu, wystarczy przełożyć trzonek przez kawałek pianki lub tektury.

♦ Po zakończeniu malowania trzeba oczyścić pędzle. Pędzle nasączone farbą olejną myjemy w rozpuszczalniku.

Jeśli pędzel będzie nam potrzebny nazajutrz, możemy go na noc szczelnie owinąć folią aluminiową.

♦ Pędzle zanieczyszczone farbą klejową dokładnie myjemy wodą. Przy krótkiej przerwie w malowaniu można je zostawić zanurzone w farbie.