Realizacja nowoczesnej instalacji cz.1

Realizacja nowoczesnej instalacji.
System grzewczy pracujący z pompami ciepła nie może być projektowany i wykonywany metodami tradycyjnymi. To jest jednak zupełnie inna technika. Rzeczą najważniejszą, wręcz fundamentalną jest dokładne określenie mocy potrzebnej do ogrzewania. Wiedza i nawyki nabyte przy konwencjonalnych systemach grzewczych, dają się zastosować do projektów z pompą ciepła tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Stare metody typu: „pół żeberka na metr powierzchni” nadają się do lamusa, choćby tylko dlatego, że mamy różnorodność żeberek i nie chodzi tu tyle o powierzchnię co o skrajnie różne straty ciepła.

Ale zanim rozstaniemy się całkowicie ze starymi sposobami warto postawić pytanie: czyżby wieloletnie doświadczenia projektantów i instalatorów nie były nic warte? Przecież domy były i są ogrzewane i jest w nich ciepło. Dlaczego właśnie dla pompy ciepła nagle potrzebna jest taka aptekarska dokładność wyliczania mocy grzewczej? Jeśli mówimy, że pompa (a dokładniej jej moc grzewcza) musi możliwie dokładnie odpowiadać potrzebom obiektu, to nie sposób uciec od pytania, co takiego się wydarzy jeśli ta moc będzie za mała lub za duża? Odpowiedź na te pytania jest niezmiernie prosta.

Kotłownia może być pomieszczeniem użytkowym.
Pompa ciepła jest urządzeniem cichym, nie wydziela żadnych zapachów, a przy wzorcowo wykonanej instalacji może się po prostu podobać. Kotłownia nie musi już być wydzielonym pomieszczeniem.