Projekt domu Gai

Projekt domu Gai

Jest to projekt prototypowego domu Gai uwzględniający wszystkie wcześniej wspomniane kryteria. Można go zrealizować zarówno w wypadku domów wolno stojących poza miastem, jak i w pokazanym tu wypadku domu szeregowego w miejskiej dzielnicy willowej. Projekt może zostać wprowadzony w całości (budowa nowego domu) lub częściowo w trakcie przystosowania starego budynku do potrzeb właścicieli. Od strony ulicy budynek jest prawie całkowicie zasłonięty przez rosnące przed frontem drzewa, krzewy i gęstą ścianę pnączy, które chronią przed hałasem ulicznym i spalinami, a także zimnym północnym wiatrem.

Z tyłu są dwie kondygnacje, gdzie znajdują się dobrze nasłonecznione pomieszczenia mieszkalne.

Do budowy domu i izolacji użyto wyłącznie materiałów naturalnych. Powierzchnia dachu, sufitów i ścian jest porowata, co umożliwia prawidłowy przepływ powietrza. Do ogrzewania (i chłodzenia) wykorzystano naturalne źródła energii – jest to głównie energia słoneczna magazynowana w kolektorach umieszczonych na dachu. Woda ogrzewana jest za pomocą energooszczędnego bojlera umieszczonego w piwnicy. Nadmiar uzyskanego ciepła uchodzi do kamiennej podmurówki i umieszczonych pod poziomem domu ogromnych głazów polnych.

Odpady organiczne są przetwarzane w specjalnym pomieszczeniu w piwnicy w kompost, którego się używa do nawożenia ogródka i trawników. Inne odpadki są sortowane tak, by nadawały się do recyklingu. Wykorzystuje się też ponownie „szarą wodę” (z wanny i umywalki).

W chłodnej spiżarni przechowuje się świeże warzywa i znaczną część suchych produktów żywnościowych. W łazience z przeszkloną wnęką pełną roślin, została umieszczona głęboka wanna do długich kąpieli. Pomieszczenie na strychu z tarasem wychodzącym na ogród zostało wykorzystane jako miejsce do medytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *