Moc grzewcza gruntowej pompy ciepła.
Na wykresie pokazano jak zmienia się moc pompy i jej wydajność w zależności od temperatury źródła. Ta sama pompa ciepła może oddawać 18 kW lub 10 kW przy prawie identycznym zużyciu energii elektrycznej. Wszystko zależy od różnicy między temperaturą zasilania ogrzewania i temperaturą płynu w kolektorze gruntowym.
Moc pompy obiegowej źródła ciepła w pewnych przypadkach, które omówimy później, jest porównywalna z mocą sprężarki. A to już stanowi duży kłopot, gdyż podwaja koszty eksploatacyjne. Taki przypadek ma miejsce, gdy pompa ciepła ma wewnątrz małe wymienniki charakteryzujące się dużym oporem przepływu.
Ponieważ zadaniem pompy obiegowej jest zapewnienie odpowiedniego przepływu to musi ona mieć odpowiednio dużą moc. Dlatego należy sprawdzić jaka moc pompy obiegowej jest potrzebna do pokonania oporów przepływu w wymiennikach. Jest oczywiste, że jeśli pompa ciepła ma odpowiednio duże wymienniki to będzie mieć mniejsze opory przepływu i mniej energii zostanie zużyte do pracy pompy obiegowej.
Dlatego dobrze jest, rozważając wybór droższej pompy ciepła sprawdzić, czy czasem cena ta nie jest uzasadniona właśnie między innymi tym, że producent świadomie zastosował większe i droższe wymienniki, wychodząc ze słusznego skądinąd założenia, że za wymiennik płacimy jeden raz, a za eksploatację bez przerwy i to przez lat kilkadziesiąt.