Świece

Świece

♦ Kapiące świece zanurzamy przed użyciem w wodzie z solą albo wkładamy do zamrażalnika.

♦ Aby świece wolniej się wypalały i nie kopciły, należy posypać ich górną część (wokół knota) solą. Knot powinien mieć długość około 1 cm.

♦ Grube świece często gasną, bowiem w pobliżu knota gromadzi się zbyt duża ilość roztopionego wosku. Dlatego trzeba od czasu do czasu wylewać z nich nadmiar wosku i obcinać ich zewnętrzną krawędź.

Uwaga! Pozostawienie płonących świec bez nadzoru może stać się przyczyną pożaru.

♦ Jeżeli świeca nie mieści się w świeczniku, można zanurzyć jej dolną część w gorącej wodzie, a gdy zmięknie – włożyć w świecznik. Ten sposób jest skuteczny również wtedy, kiedy świeca nie chce prosto stać w świeczniku.

♦ Kiedy świeca jest zbyt cienka, można owinąć jej dolny koniec przezroczystą folią albo włożyć do świecznika niewielką ilość plasteliny i wcisnąć w nią świecę.

♦ Krzywe świece wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie, a następnie wyprostować, tocząc je po gładkiej powierzchni.

♦ Z resztek świec można zrobić pachnidełko. W tym celu rozgrzewamy wosk, dodajemy perfumy lub aromatyczny olejek (np. zapach do ciasta) i umieszczamy płynny wosk razem z knotem w pojemniczku po świeczce, używanej do podgrzewacza do herbaty.

♦ Aby oczyścić otwór świecznika z wosku, wystarczy zanurzyć go w gorącej wodzie, a następnie wyciągnąć tkwiący w nim wosk za pomocą korkociągu.

♦ Plamy z wosku na meblach ostrożnie usuwamy płaskim przedmiotem, np. nożem, a następnie kładziemy na plamie chłonny papier i podgrzewamy go suszarką do włosów, aż wchłonie cały wosk. Resztę plamy usuwa się wodą z płynem do mycia naczyń albo politurą do mebli.

Podpalanie świec

Świece w wysokich i wąskich pojemnikach można podpalać kawałkiem makaronu spaghetti. To bardzo efektowny sposób i doskonale wygląda na przyjęciach.