Szkodliwe cząstki w kurzu, powietrzu i wodzie

Szkodliwe cząstki w kurzu, powietrzu i wodzie

Kurz to złożona mieszanina różnego rodzaju cząstek organicznych i nieorganicznych oraz drobnoustrojów. Drobny, sypki kurz jest najbardziej szkodliwy, gdyż z łatwością przenika do pluc. W wodzie mogą się znajdować te związki chemiczne wywołujące schorzenia i alergie.

Drobnoustroje przenoszone w pyłkach kurzu powodują zarówno rozwój chorób wirusowych, jak i bakteryjnych, poczynając od zwykłej grypy, kończąc na gruźlicy. Pomieszczenia słabo wietrzone i źle sprzątane sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia. Organiczne cząstki kurzu – fragmenty naskórka itp., są siedliskiem roztoczy. Wilgoć w pomieszczeniach kuchennych i łazience sprzyja rozwojowi pleśni. Pleśnie i roztocza są szczególnie niebezpieczne dla osób podatnych na te alergeny.

Toksyczne składniki kurzu. Włókna azbestu (stosowanego w niektórych materiałach budowlanych starszej generacji) wdychane przez dłuższy czas są przyczyną powstawania po wielu latach chorób nowotworowych, włókna szklane (będące częścią izolacji) są mniej niebezpieczne, ale podrażniają drogi oddechowe. Cząstki tworzyw sztucznych, pestycydów, cząstki dymu tytoniowego -wszystko to wywołuje podrażnienia, a także może być przyczyną wielu schorzeń.

Związki metali dostają się do organizmu z wodą, kurzem, a także żywnością. Ołów pochodzący ze starych rur wodociągowych, starych lakierów oraz uwalniany w postaci dwutlenku w wyniku spalania etyliny (benzyny z dodatkiem tetraetyloołowiu) jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Znajdujący się w nowych typach farb dwutlenek tytanu jest tylko trochę mniej szkodliwy. Glin i inne metale wchodzące w skład stopów używanych do wyrobu garnków aluminiowych są absorbowane przez gotowane i przechowywane w nich potrawy, zwłaszcza kwaśne. Może to być powodem rozwoju choroby Alzheimera. Bardzo szkodliwe są również związki kadmu, miedzi oraz związki i pary rtęci.