Efektywność kolektorów słonecznych cz.2

Efektywność kolektorów słonecznych.

Do obliczania zużycia energii potrzebnej do podgrzewania wody użytkowej często przyjmuje się 1,2 kWh na osobę dziennie co daje rocznie około 400 kWh na jedną osobę. Jeśli przymierzymy do siebie wydajność roczną kolektora słonecznego i roczne zapotrzebowanie energetyczne na jedną osobę to stwierdzimy, że jeden metr powierzchni kolektora powinien zapewnić ciepłą wodę dla jednej osoby. Rachunkowo wszystko się zgadza, ale w praktyce już nie. W każdym bowiem przypadku system ogrzewania wody użytkowej musi być wyposażony w inne źródło ciepła, bowiem pogoda jest nieprzewidywalna.

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej legendzie. Mówi się powszechnie, że energia cieplna z kolektora słonecznego jest za darmo, no może istnieje tylko minimalny koszt wynikający ze zużycia prądu przez pompę obiegową. Byłoby to słuszne tylko pod warunkiem, że sam kolektor słoneczny też mielibyśmy w prezencie. Czyli jest to tak, jakby ktoś powiedział: „kupiłem sobie tyle węgla, że od dzisiaj przez dziesięć lat będę ogrzewać za darmo”.

Pomimo to, każdy kogo jest stać na taką inwestycję powinien rozważyć zastosowanie kolektora słonecznego. Najlepiej aby kolektor słoneczny ogrzewał nie tylko wodę użytkową, ale także wspomagał ogrzewanie. Wtedy zyski mogą być pokaźne, wiele razy lepsze niż w przypadku podgrzewania tylko wody użytkowej. Zgodnie z wykresem podanym na rysunku można wtedy pracować na tym odcinku charakterystyki, gdzie kolektor słoneczny zdoła przetwarzać ponad 60% dostarczanej energii, co staje się bardzo opłacalne.