Garnki

Garnki

♦ Garnki i patelnie ze stali szlachetnej trzeba przed pierwszym użyciem wygotować wodą z płynem do naczyń, a następnie wypłukać czystą wodą i nasmarować olejem. Stali nie wolno czyścić środkami do szorowania silnie rysującymi powierzchnię, druciakiem ani ostrą gąbką. Zaschnięte zanieczyszczenia można namoczyć gąbką lub ściereczką zanurzoną w occie.

♦ Zmatowiałym naczyniom ze stali szlachetnej można przywrócić połysk, czyszcząc je kwaskiem cytrynowym, mydłem, obierkami z surowych ziemniaków, środkiem do czyszczenia metalu albo innymi preparatami czyszczącymi. Po umyciu naczynia można natrzeć skórką cytrynową, spłukać i wytrzeć do sucha.

♦ Do czyszczenia emaliowanych garnków i patelni nie wolno używać ostrych narzędzi. Aby uniknąć osadu z kamienia, można je zmywać płynem do naczyń z niewielką domieszką octu spirytusowego. Bardzo brudne garnki czyści się proszkiem do prania. Od czasu do czasu należy zagotować w nich wodę z octem.

Plamy usuwamy sokiem z cytryny i papierowymi ręcznikami. Przed czyszczeniem należy garnek ostudzić, aby nie uszkodzić emalii.

♦ Żeliwne garnki i patelnie należy przed pierwszym użyciem wygotować wodą z octem albo rozgrzać w nich tłuszcz.

Jeszcze ciepły garnek wytrzeć papierowym ręcznikiem i solą. Jeśli gotowano w nim potrawę o bardzo intensywnym zapachu, trzeba go namoczyć, a następnie umyć czystą wodą i lekko natłuścić.

Sól powinno dodawać się do wrzącej wody. W przeciwnym razie opada na dno i może uszkodzić garnek.

♦ Garnki i patelnie teflonowe przed pierwszym użyciem myje się miękką gąbką i ciepłą wodą, następnie podgrzewa przez chwilę na kuchence i lekko natłuszcza. Z takimi garnkami należy obchodzić się bardzo ostrożnie i unikać wszelkich zarysowań teflonowej powierzchni, ponieważ teflon jest szkodliwy dla zdrowia. Najlepiej używać do nich drewnianych albo plastikowych sztućców.

♦ Gliniany garnek z przykrywką do gotowania bez tłuszczu należy po zakupieniu wymyć ciepłą wodą i szczoteczką. Przed każdym dalszym użyciem trzeba garnek zanurzyć razem z pokrywką w zimnej wodzie (około 10 minut). Dzięki temu glina nasiąknie wilgocią, potrzebną do gotowania bez tłuszczu, i będzie bardziej odporna na zarysowania i gładka. Po użyciu należy umyć garnek delikatnym płynem do naczyń i szczoteczką.

♦ Uszczelka szybkowara nie może być uszkodzona i musi być zawsze czysta. Przed pierwszym użyciem i po każdym myciu trzeba ją lekko natłuścić.

♦ Czajniki i garnki z osadem z kamienia należy wygotować wodą z obierkami z surowych ziemniaków. Gotujemy je tak długo, aż osad zejdzie z garnka.

♦ Aby usunąć z garnków resztki potraw, należy je zagotować z tabletką do czyszczenia zmywarek i odstawić na około 30 minut. Można również użyć gorącej wody sodowej, proszku do pieczenia wymieszanego z wodą albo mleczka do czyszczenia (specjalistyczne sklepy).